Робот знову в сідлі

ut.net.ua
21 Листопада 2008, 00:00

 

 

«Ти робот!» – зазвичай кричали американцеві з узбіччя глядачі. І це не образа, навпаки, комплімент у виді спорту, де витривалість – буквально на вагу золота. Армстронг сім разів перемагав на легендарних перегонах «Тур де Франс». Після чого їх стали називати «Тур де Ленс», а сама «Велика петля», як ще іменують гонку дорогами Франції, остаточно втратила інтригу. Щось подібне спостерігалося у «Формулі-1», доки на престолі перебував Міхаель Шумахер. З тією різницею, що Червоний Барон зав’язав остаточно, а семиразовий тріумфатор велобагатоденки – знову в сідлі.
 
ПОЩАДИ НЕ БУДЕ НІКОМУ
 
За час відсутності Армстронга велоспорт перетворився на одного з головних фігурантів у нескінченних допінгових скандалах. Фахівці переконують, що тут «на колесах» сидять не більше, ніж у футболі чи легкій атлетиці. Та не кожні відважаться на крок керманичів Міжнародної федерації велоспорту – задля відновлення позитивного іміджу вони запропонували кардинальну новацію. Всі учасники перед початком змагань мають підписувати угоду, згідно з якою, якщо вживання заборонених препаратів доведено, порушника позбавляють усіх прибутків за поточний рік.
 
Ганьбу й приниження гонщики тепер не можуть компенсувати суто професійним задоволенням – втіхою від суми гонорарів. На тлі тарараму з Флойдом Лендісом, якого у зв’язку з допінгом позбавили титулу переможця «Тур де Франс» 2006-го, з несуперприбуткового велоспорту почався відтік спонсорських грошей. Саме у цей критичний момент Армстронг учергове здивував світ, заявивши про повернення.
 
Своє рішення він пояснив альтруїстичними намірами. «Цього року близько восьми мільйонів людей загинули від раку. Настав час боротися з цією хворобою на глобальному рівні. Я намагатимуся перемогти у восьмій «Великій петлі» й розглядатиму це як новий етап протистояння недузі», – зауважив спортсмен. Як би глянцево-рекламно не виглядала ця заява, безперечно одне: людина, котра вже здолала онкозахворювання, має право на подібний пафос.
 
Офіційна поява Ленса на трасі запланована на 20 січня 2009-го – американець проїдеться дорогами Австралії в Tour Down Under. Потім у планах спортсмена дебют у першому гранд-турі сезону – італійській «Джиро», яка проходитиме з 9 по 31 травня. Дотепер Армстронг жодного разу участі в ній не брав, але піднятися на найвищу сходинку п’єдесталу збирається й тут.
 
«Тур де Франс» стартує 4 липня. Останнім велогонщиком, який в один рік тріумфував на обох перегонах, був Марко Пантані. Чи зможе Ленс повторити досягнення десятирічної давнини, дізнаємося влітку. Втім, у житті видатного спортсмена траплялися й серйозніші іспити.
 
ГОНЩИК, ЯКИЙ УМОВИВ РАК
 
Звичним до офісної праці особам не уявити, що таке шість-сім годин поспіль крутити педалі, часто в умовах високогір’я, коли серце гупає, як паровий молот, а пульс тримається на позначці 160–180. Звідси – потреба підкріплення, хай недозволеного, і значні гонорари лідерів. У 1993-му Армстронг увірвався до спортивної еліти – він став чемпіоном світу в 22 роки й отримав перший мільйон доларів призових.
 
Ідилія скінчилася 1996-го, коли одну за одною в тілі спортсмена медики знайшли три недоброякісні пухлини й метастази в легенях. Йому довелося пройти всіма колами пекла, включно з хіміотерапією та операціями, катастрофічною втратою ваги, дегенерацією м’язів і всебічним розладом організму.
 
Ленс розробив власне ноу-хау – умовляв хворобу відступити, пояснюючи їй, як сильно йому хочеться жити. Так, наприклад, домогосподарки розмовляють із кімнатними квітами, аби ті краще росли. Перед гонщиком було протилежне завдання – щоб пухлина не збільшувалася, а вмирала. І він його успішно виконав. Зникнення метастазів, а також одночасне відмирання ракових тканин ескулапи так і не спромоглися пояснити.
 
З УКРАЇНЦЕМ У КАЗАХСТАН
 
Коли Армстронг вигравав «Велику петлю» всьоме, його основним помічником був українець Ярослав Попович, який «вів» Ленса до перемоги на найскладніших ділянках гонки. Тоді спортсмени представляли Discovery Channel. Зарплату в розмірі $9 млн, до слова, американець отримував не від команди, а від персонального спонсора. За рахунок рекламних кампаній ця цифра 2005 року сягнула $28 млн, і за фінансовим показником Ленс увійшов до десятки найбільш високооплачуваних спортсменів світу.
 
Нині ж обох запросили до швейцарсько-казахстанської «Астани», яку підтримує уряд центральноазіатської республіки. Сьогодні це потужна професійна команда, річний бюджет якої становить €12 млн. Про підписання контракту з Поповичем попросив сам Армстронг, що цілком закономірно. 2005-го вони показали відмінний результат: американець виграв жовту майку лідера, а Попович отримав білу майку – відзнаку найкращого молодого гонщика «Тур де Франс».
 
Згода спортсменів водночас свідчить про їхню мужність і добрі наміри. Торік «Астана» стала призвідницею грандіозного допінг-скандалу. Зокрема, лідер цієї велогрупи і фаворит «Тур де Франс» Алєксандр Вінокуров був звинувачений у застосуванні нечистих методів і звільнений з команди. «Астана» в повному складі залишила «Велику петлю» й, щоб відмитися від бруду, згодом повністю змінила свій менеджмент. Та, попри всі трансформації, пильна увага контрольних органів їй забезпечена надовго. І навіть Ленсові її не уникнути, адже його онкологічну проблему журналісти вже якось намагалися пов’язати з використанням допінгу. А як інакше поясниш, що колеги Армстронга спроможні за хвилину робити до 70-ти обертів педалей, а він – 90. Причетності американця до поганих справ тоді не довели, але осад залишився.

[1020]

 
ПРЯМА МОВА
ЯРОСЛАВ ПОПОВИЧ
велогонщик, команда «Астана»

"Приємно буде йому допомогти – як у старі добрі часи…"
 
Кілька тижнів тому я розмовляв із особистим тренером Ленса Армстронга, чиє ім’я сам спортсмен просить не розголошувати. Наставник зазначив, що Ленс перебуває у чудовій фізичній формі й турнірної діяльності насправді не припиняв. Він узяв участь у кількох відомих марафонах, де показав пристойні результати. Також вдало проїхав на кросовому велосипеді найпопулярнішу гонку США. Тренер переконаний, що йому знадобиться ще шість тижнів підготовки, після чого він може спокійно повертатися на трасу й перемагати. Додам, що із Армстронгом у велоспорт повернуться кілька відомих світових брендів, які раніше спонсорували перегони. Насамперед, Nike, який має особистий довготерміновий контракт із Ленсом. Мені буде дуже приємно допомагати Армстронгу – як у старі добрі часи, коли ми разом захищали кольори американської велогрупи Discovery Channel.