Існуюча система державного експортного контролю виключає можливість передач товарів військового призначення в країни, щодо яких діють санкції Ради Безпеки ООН, зокрема ракетних двигунів РД-250, їх модифікацій в Північну Корею. Про це йдеться в доповіді секретаря РНБО України Олександра Турчинова президенту України Петру Порошенку.
Згідно з доповіддю Турчинова, який очолює робочу групу з питань перевірки інформації зі статті газети "The New York Times", три ракетні двигуни РД-250входять до складу першого ступеня міжконтинентальних балістичних ракет Р-36, Р-36орб і перших ступенів ракет-носіїв "Циклон-2" і "Циклон – 3". Ракетний двигун РД-252 (висотна модифікація РД-250) входить до складу другого ступеня міжконтинентальних балістичних ракет Р-36 і Р-36орб. Ракетний двигун РД-262 (висотна модифікація РД-250) входить до складу другого ступеня ракет-носіїв "Циклон-2" і "Циклон – 3".
- Читайте також: Порошенко доручив ініціювати розгляд на Радбезі ООН питання про непричетність України до ракетної програми КНДР
"За підсумками проведеної роботи і на підставі наданих державними органами матеріалів робоча група констатує: існуюча система державного експортного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення та товарів подвійного використання виключає можливість передач таких товарів до країн, щодо яких запроваджено відповідні санкції Ради Безпеки ООН", – сказано в доповіді.
Також наголошується, що за період незалежності України Держекспортконтроль не давав дозвільних документів на поставку в КНДР ніяких товарів військового призначення та подвійного використання, зокрема ракетних двигунів РД-250, їх модифікацій і складових до них.
"Аналіз українськими фахівцями зображення ракет Hwasong-12, Hwasong-14, зокрема, основного однокамерного двигуна першого ступеню, засвідчив, що в них не використовується ракетний двигун РД-250, який є двокамерним. Водночас для його створення не виключається можливість використання окремих складових частин ракетного двигуна РД-250; розробником двигуна РД-250 є російське підприємство НВО «Енергомаш». У 1965 році російське підприємство передало документацію для організації серійного виробництва зазначених двигунів на ДП «КБ «Південне» та ДП «ВО «Південмаш»", – ідеться в доповіді.
Також наголошується, що всі ракетні двигуни, придатні для льотного використання, включаючи двигун РД-250 та його модифікації, постачалися з ДП «ВО «Південмаш» до РСФСР, а пізніше до РФ, тільки в складі ракет, а з 1991 року ракетні двигуни РД-250 та його модифікації в Україні не вироблялися. Технологічну лінію з випуску цих двигунів на ДП «ВО «Південмаш» було демонтовано у 1994 році. З цього часу в Україні відсутні потужності для виробництва таких двигунів.
Читайте також: Ракетний скандал з КНДР. До чого тут Україна
"Конструкторська, технологічна та інша документація на виробництво ракетної техніки та складових до неї надійно зберігається у спеціально обладнаних приміщеннях, що підтверджується висновками компетентних органів України", – сказано в доповіді.
На думку робочої групи, Майкл Еллеман, автор доповіді, на яку послався NYT, був використаний російськими спецслужбами для розповсюдження провокативної інформації.
"Резюмуючи викладене та беручи до уваги пропозиції Міжвідомчої комісії і матеріали державних органів з порушеного питання, робоча група одноголосно дійшла аргументованих висновків, які повністю спростовують причетність України до реалізації програм з розробки балістичних ракет Північної Кореї", – підсумовується в повідомленні.
Нагадаємо, The New York Times з посиланням на висновки фахівця з ракетних питань Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) озвучила припущення, що запущена в липні КНДР міжконтинентальна балістична ракета Hwasong-14, оснащена ракетним двигуном, створеним на основі радянського двигуна РД-250. Найбільш імовірним постачальником технологій для двигуна корейської МБР в публікації названо українське ДП "Південмаш" (Дніпро), яке, як пише NYT, "залишалося одним з основних виробників ракет Росії навіть після здобуття Україною незалежності".
Секретар РНБО України Олександр Турчинов у відповідь на це заявив, що підприємства українського оборонного та авіакосмічного комплексу не постачали зброю та військові технології до Північної Кореї, а інформація про це "не має під собою жодних підстав, є провокативною за змістом, та, скоріш за все, спровокована російськими спецслужбами для прикриття власних злочинів". Крім того, "Південний машинобудівний завод ім. Макарова" спростував озвучені у виданні The New York Times припущення про причетність підприємства до ракетної програми КНДР.