Різноманітність сортів бузини та їхні особливості

17 Травня 2024, 12:50

Бузина — це рослина, що часто зустрічається в дикій природі. Але з 80-х років минулого століття набула поширення практика вирощування цієї культури штучно. Мати бузину у своєму саду, на городі чи ділянці варто через її декоративні особливості, а також корисні властивості. Найчастіше в садах та на ділянках вирощують два види бузини — чорну і червону. Плоди бузини чорної їстівні, мають лікарське значення, а червоної — отруйні. Купити саджанці цієї культури можна в інтернет-магазині «Флоріум».

Опис рослини

Бузина чорна є багаторічним чагарником або невеликим деревом сімейства жимолостевих. ЇЇ висота в дикій природі може досягати 10 метрів. Але найчастіше рослину можна зустріти у вигляді 3–4-метрового чагарника. Листя бузини зазвичай складаються з пальчасто-роздільних листочків із зубчастим краєм. Найчастіше воно має темно-зелений колір, хоча є сорти і з фіолетовим або яскраво-жовтим листям.

Квітки бузини зібрані в суцвіття у вигляді зонтикоподібних плоских щитків з безліччю дрібних білих або кремових квіточок. Цвітіння зазвичай починається наприкінці весни або на початку літа і триває кілька тижнів. Плоди бузини чорної — це невеликі темно-сині або чорні ягоди. Вони зібрані у густі суцвіття. Період дозрівання ягід — кінець літа чи початок осені. Вони є їжею для багатьох видів птахів та дрібних ссавців, а також використовуються у кулінарії. Бузина:

  • має невибагливий характер;
  • може рости і на сонці, і в напівтінистих місцях;
  • віддає перевагу родючим ґрунтам, добре забезпеченим вологою.

Популярним вибором для озеленення садів та парків бузину робить її здатність добре переносити забруднення повітря. Садівники часто використовують бузину як декоративну рослину завдяки її красивим квітам і пишному листю.

Корисні властивості бузини

Ця культура, крім декоративних, має ще й численні корисні властивості завдяки наявності в її квітках, плодах і листі:

  • вітамінів;
  • мінералів;
  • антиоксидантів.

Бузина чорна цілюще впливає на організм, має цінні лікувальні властивості. Наприклад, квітки рослини мають протизапальну та седативну дію. Речовини, що містяться в них, допомагають лікувати застуду і грип. Плоди зміцнюють імунітет. А наявні в них мікроелементи (залізо, кадій, кальцій) сприяють підтримці здоров’я:

  • крові;
  • кісток;
  • серцево-судинної системи.

Відвар з листя бузини чорної має антивірусну та сечогінну дію, покращує перистальтику кишківника.

Також бузина чорна знаходить своє застосування у кулінарії. З ягід цієї рослини варять кисіль, готують компоти, варення, сиропи, повидло, джеми та навіть вино. Певні сорти бузини використовують як садові рослини.

Різновиди бузини

В Україні поширені різноманітні сорти бузини, що використовуються як декоративні рослини. Вони відрізняються:

  • розміром куща;
  • кольором квіток та плодів;
  • формою листя.

Як найбільш поширені можна назвати наступні види бузини чорної:

  • Блек Лейс з філігранним темно-пурпурним листям, ніжно-рожевими квітками, глянсовими чорно-червоними плодами;
  • Чорна Мадонна з кремовими та яскраво-білими квітками та білим листям, що створює контрастний ефект на тлі навколишньої зелені та темних стовбурів;
  • Блек Тауер з листям темно-фіолетового відтінку, зібраними у щитки рожево-білими з червоними тичинками квітками, невеликим, блискучим, дуже соковитим сферичним плодом синьо-чорного кольору.

Також має популярність бузина сорту Haschberg, Golden Tower та ін. Досить часто в садах можна зустріти бузину червону сорту Sutherland Gold, що цінується за ажурне золоте листя, куполоподібні суцвіття квіток вершково-білого відтінку, ефектні кисті червоних ягід.

Особливості вирощування

Вирощувати бузину досить легко та приємно. Все, що їй необхідно — це вибір сонячного або напівтінистого місця для посадки, добре дренований, родючий ґрунт будь-якого типу, забезпечення регулярного помірного поливу та підживлення навесні і влітку мінеральними та органічними добривами. Для стимуляції росту та формування куща на початку весни слід проводити обрізання чагарника. У разі потреби кущі бузини обробляють фунгіцидами та інсектицидами, щоб захистити їх від шкідників та хвороб.

Позначки: