Міністр закордонних справ Естонії Свен Міксер заявив, що для Таллінна Крим є і залишатиметься частиною України. Про це йдеться на сайті естонського дипвідомства.
Зазначаєтьмся, що дана заява прозвучала 16 березня, у п'яту річницю незаконного "референдуму", який РФ провела в Криму.
"П'ять років тому сьогодні, 16 березня, Російська Федерація керувала на державному рівні фарсом на українській землі, який був виставлений як референдум. Через два дні, 18 березня, Крим був незаконно анексований Росією", – йдеться у заяві.
"Ми рішуче засуджуємо цей акт, який ігнорував як українську Конституцію, так і волю народу, і представляє серйозну загрозу для європейської безпеки та міжнародного верховенства права", – зауважив очільник.
За його словами, Москва використовувала період окупації для посилення своєї військової присутності на півострові.
"Крим став плацдармом для російських збройних сил, які прагнуть контролювати весь Чорноморський регіон і тим самим закріпити російський вплив у ширшому регіоні", – підкреслив Міксер.
Крім того, Естонія засуджує серйозні порушення міжнародного права, вчинені РФ як окупаційною силою в Криму: примусове вербування місцевих жителів до армії; примусове прийняття російського громадянства; захоплення майна; обмеження свободи слова та релігії.
"За п'ять років окупації гуманітарна ситуація в Криму погіршилася: кожна людина, яка не підтримує російську анексію, перебуває в небезпеці. Особливий тиск поширюється на кримських татар, яких переслідувала і депортувала Москва вже в радянські часи", – додається у заяві.
Водночас Таллінн засуджує необґрунтоване використання Москвою військової сили 25 листопада 2018 року проти кораблів ВМС України у районі Керченської протоки та незаконного затримання особового складу ВМС України.
"Це було очевидним порушенням міжнародного права, українського суверенітету та територіальної цілісності, викликане безпосередньо окупацією Криму. Ескалація напруженості в регіоні Азовського моря створює явну загрозу безпеці у всій Європі", – наголосив Міксер.
Раніше генсек НАТО Йенс Столтенберг заявив, що НАТО наполегливо працювали, щоб побудувати стратегічне партнерство з Росією, але після анексії Криму, отруєння Скрипалів у Солсбері і порушення Договору про ракети все практичне співробітництво між Альянсом і Росією було призупинено.