Тривалість санкцій проти РФ повинна бути чітко пов'язана з повною реалізацією Мінських угод і повагою до суверенітету України. Про це йдеться в спільній заключній заяві глав МЗС країн «Великої сімки» за результатами саміту, який тривав в німецькому Любеку протягом 14-15 квітня.
Відповідно до документу, під час перемовин міністри обговорили низку питань, що стосуються актуальних проблем сучасного світу. Зокрема, темами саміту були конфлікти в Україні та на Близькому Сході, проблеми африканських країн, боротьба з тероризмом, питання ядерної зброї, кібербезпека, дотримання прав людини та проблеми клімату.
«Керуючись нашими спільними цінностями та принципами, включно з демократією, верховенством права і повагою прав людини, ми сповнені рішучості спільно докладати зусиль і діяти задля забезпечення свободи, миру і територіальної цілісності, а також вирішувати проблеми тероризму, соціальної нестабільності, та нових видів загроз, таких як спалахи вірусного захворювання Ебола», – йдеться у документі.
Глави МЗС Німеччини, Британії, США, Канади, Франції, Італії, Японії та високий представник ЄС з питань зовнішньої політики заявили, що метою їхньої зустрічі є запобігання майбутнім кризам та сприяння підвищенню безпеки.
Щодо ситуації в Україні, міністри підтримали дипломатичні зусилля, докладені під час переговорів у нормандському форматі і роботу тристоронньої контактної групи у Мінську.
« Ми вітаємо перші кроки до реалізації пакету (Мінських домовленостей – ред.), але звертаємо увагу на необхідність істотного і швидкого прогресу щодо невирішених питань. Ми єдині в нашій переконанні в тому, що конфлікт в Україні може бути вирішений тільки дипломатичним шляхом і при повній повазі міжнародного права, особливо юридичного зобов'язання поважати суверенітет України, територіальну цілісність і незалежність», – йдеться в документі.
«Ми закликаємо всі сторони повністю взяти на себе відповідальність і виконувати свої зобов'язання відповідно до угод, укладених у Мінську. Крім того, потрібно стежити за прогресом, зокрема, щодо припинення вогню і виведення важкого озброєння», – додали у заяві.
Міністри також наголосили, що Росія повинна використати свій «значний вплив на сепаратистів», щоб виконати зобов'язання, взяті на себе в Мінську, в повному обсязі. В протилежному випадку на РФ можуть бути накладені подальші санкції.
«G7 підкреслює тісний зв'язок між повною реалізацією Мінських угод і міжнародними санкціями. Санкції не є самоціллю; їх тривалість повинна бути чітко пов'язана з повною реалізацією Росією Мінських угод і повагою до суверенітету України», – підкреслили в заяві, що РФ повинна припинити постачати підтримку сепаратистам через неконтрольовані українською владою ділянки кордону.
« Ми будемо продовжувати уважно стежити за ситуацією», – зазначили міністри, підкресливши на важливості ролі ОБСЄ у спостереженні за ситуацією.
Крім того, у заяві G7 вкотре засудили анексію Росією Криму та висловили стурбованість через дезінформаційну кампанію російських державних ЗМІ, тиском на активістів громадянського суспільства, які не погоджуються з курсом уряду Російської Федерації.
Крім того, міністри привітали наміри українського уряду щодо впровадження стійких реформ з особливим акцентом на децентралізації, реформування системи місцевого самоврядування, боротьбі з корупцією.
« Ми закликаємо Україну продовжувати успішно реалізовувати свою амбітну програму реформ відповідно до домовленостей з МВФ, програми Світового банку (та Угоди між Україною та ЄС про асоціацію», – зазначили в повідомленні, додавши, що про перші результати реформування України дізнаються після Саміту Україна-ЄС (Київ, 27 квітня) та Конференції з міжнародної підтримки України (Київ, 28 квітня).
Крім того, у заяві нагадали про міжнародні зусилля із протидії наслідкам аварії на Чорнобильській АЕС.
«Ми сповнені рішучості організувати конференцію донорів, яка відбудеться в Лондоні 29 квітня, і сподіваємося, щоб завдяки їй проекти будуть доведені до успішного виконання», – резюмували в повідомленні.
Нагадаємо, раніше міністр закордонних справ Німеччини Штайнмайєр вирішив, що запрошувати РФ на саміт G7 є недоцільним.