Результати виборів на Прикарпатті: кайданки на новообраному голові ОТГ, а депутат-священик отримає покарання від церкви

Політика
13 Листопада 2020, 16:35

Склад обласної ради: прогнози і факт

 

До обласної ради стрункими рядами пройшли шість політичних сил: «Свобода» – 21,43%, «Європейська Солідарність» – 20,24%, «За майбутнє» – 19,05%, «Батьківщина» – 16,67%, «Платформа громад» –11,9%, «Слуга народу» – 10,71%. Враховуючи результати вересневого соцопитування групи «Рейтинг», прогнози майже один до одного справдились щодо «Свободи» і «За майбутнє». «Слуга народу» просіла на півтора відсотки (хоча це в межах похибки – Ред.), а от «ЄС» отримала прихильність виборців на 8,5% більшу, ніж очікували. Два відсотки до вересневих симпатій  додала  обласна «Батьківщина».  «Платформа громад», яку раніше ніхто не брав до уваги, зібрала трофей з десяти мандатів, випередивши «слуг». Таку розбіжність між соцдослідженням і реальністю  можна пояснити кількома факторами.

«Європейська Солідарність», якій давали трохи більше 11%, однозначно вистрибнула за рахунок Володимира В’ятровича. Він перший кандидат у списку до облради, хоча досі ніхто не чув, чи планує він складати повноваження нардепа. За час агітації немісцевий В’ятрович встиг побувати чи не у кожному гуцульському селі.  Маловідомому кандидату достатньо було поставити ексочільника Інституту нацпам’яті біля себе і рейтинг починав рости на очах. Звичайно, загальнонаціональне падіння показників Володимира Зеленського і «Слуги народу» за цей час теж допомогло «Євросолідарності». «Платформа громад», яка виникла після розколу БПП «Солідарність» у Івано-Франківській обласній раді, обрала виграшну тактику – ставку на голів ОТГ.  Більшість із них або ж голів новоприєднаних сіл обрані повторно. Дехто пройшов і до облради, і на голову ОТГ, тож списки корегуватимуться. Прикметно, що «Платформа» називає себе новою партією і використовує епітети на кшталт «політичний стартап», «молода політсила», «нова політична зірка», хоча середній вік обраного від неї депутата 48,9 років. Крім того, більшість «стартаперів» займають посади керівників державних установ чи їхніх підрозділів, а їхній лідер – колишній голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук.

 

Ігор Насалик «пролетів» над Калушем

 

Ігор Насалик, колишній депутат і міністр, таки не став утретє міським головою Калуша. Він ішов офіційно самовисуванцем, хоча мав підтримку «Української партії» та «Європейської солідарності». Від перемоги його відділили 9%, на які Насалика переважив новообраний голова Калуської ОТГ, висуванець «Свободи» Андрій Найда. Понад 45% проти 36% і це при тому, що явка калушан була значно нижчою за середньообласну. Чому так сталося, якщо команда Ігоря Насалика була впевнена – заслуги кандидата калушани не забули і вкотре їх оцінять бюлетенем?

 

За час, коли Насалик не працював у Калуші, надійшло чимало негативу про нього: не задекларував мільйонні доходи, вів переговори із сепаратистами, проєкт у зоні калуської екологічної небезпеки не завершено. Він же безсумнівно вважав, що калушани не  забудуть запровадження реальної безкоштовної медицини, облаштування цілодобового водопостачання, відремонтованих доріг. Кажуть, навіть агітації гучної не проводив. Люди приходити до штабу й самі зголошувалися іти за нього агітувати. Конкурент Насалика був значно активнішим. Відомий депутат Калуської міської ради, директор місцевого трубного заводу, представник багатьох поколінь місцевих нафтохіміків, молодий, «свободівець». Цього разу спрацювало, що кандидат зумів активізувати саме своїх виборців. Це, ймовірно, представники робітничого класу, радикально налаштовані, а також прихильники ще трьох кандидатів на мера, які завчасно зняли свої кандидатури з перегонів  на користь Найди.

 

«Солодкий» обранець Коломиї

 

Новообраний міський  голова Коломиї Богдан Станіславський випередив чинного багаторічного голову Ігоря Слюзара (38,3% проти 26,23%). Будучи керівником  обласної «Самопомочі», Станіславський вирішив іти самовисуванцем. Новій посаді передували багаторічна  праця депутатом обласної ради, підприємцем, репутація мецената. У 2019 кандидував до Верховної Ради. Велику роль відіграла команда «Самопомочі», яка найбільш виразно в області позиціонує себе саме на Коломийщині. Попри це  колишні партійці у свій час покинули партію нібито через тиск і конфліктність Станіславського. Кандидата підтримало духовенство, бо Станіславський збудував і відреставрував з десяток церков. Він не коломийський, як хлопець з села, але зумів схилити на свій бік апатичних на цих виборах мешканців. Навіть роздавав торти біля церкви, щоб «засолодити» електорат. Станіславський використав «красиву гречку», через слово згадував бога і давно опрацьовував виборців та заклади своєї малої батьківщини, найдепресивніших територій області, з власної і бюджетної під виглядом власної кишені. У підсумку має образ господарника, який співає у церковному хорі, і чітко демонструє, як можна вибитися в люди з глушини, якщо постійно збивати під собою молоко і хвалитися кожною справою.

 

Підрахунок цікавіший за агітацію

 

Якщо виборчу кампанію на Прикарпатті називають млявою, то підрахунок – конфліктним і виснажливим. На кінець другої доби рахування, помилок, зависання серверу ЦВК, у людей почали здавати нерви. У Надвірній побилися кандидат і голова ТВК. Голова звернувся за медичною допомогою. Кандидат – відтепер уже депутат і зможе так само завзято захищати інтереси виборців. Якщо захоче.

Ці вибори запам’ятаються масовим перерахунком голосів, зміною керівників ТВК саме на цьому етапі, великою кількістю скарг з боку спостерігачів та суб’єктів виборчого процесу,чимало з яких залишилися без задоволення. Прикметно, що через кілька днів після виборів  почали скаржитися самі кандидати, коли  побачили, що на невелику кількість голосів   відстають від опонентів – потенційних переможців.  Їм закортіло  перерахувати, як от Наталії Шевчук, кандидатці на голову Рожнятівської ОТГ. Вона на 104 голоси поступилася теперішньому голові райради Василю Рибчаку, подала скаргу до суду, але це не допомогло.

Загалом, за даними ОПОРА, перерахунок здійснили у п’яти виборчих комісіях області. В Івано-Франківській міській ТВК ініціювали  повторний підрахунок на двох ДВК. До того ж там постійно зависав сервер і доводилося годинами чекати. У Коломийській територіальній виборчій комісіії виявили недоліки підрахунку у трьох ДВК і примусили й так виснажених рахувальників знову вправлятись у арифметиці. Яремчанська ТВК змушена була перерахувати бюлетені на всіх дільницях, на яких були складені акти про порушення. Скарги надійшли після закінчення голосування та підрахунку голосів, а на протоколах уже сохли  підписи. Хвилю підняла місцева організація партії УДАР, яким забракло 15 голосів для перемоги.  Надвірнянська ж комісія  з першого разу не прийняла результати двох дільниць: там були розбіжності у протоколах та пошкоджені пакети з документами. Калуська міська ТВК провела повторний підрахунок на трьох ДВК. На одній із них дільнична комісія привезла копії протоколів замість оригіналів. Це комісія пояснила тим, що бланки оригіналів протоколів у них вкрали. Коли члени ДВК приїхали вдруге, то в них були розходження в цифрах і тому ТВК ухвалила рішення про повторний підрахунок. Крім того, коли відкрили пакет із виборчою документацією, то виявили, що невикористані бюлетені були не запакованими.

За законом усі перерахунки та уточнення проводилися лише після того, як ТВК вже мали у розпорядженні документи з усіх дільниць округу, що затягувало час і розбалансувало й без того непослідовний процес підбиття результатів.

В одному з округів Ямницької ОТГ призначили повторне голосування через однакову кількість голосів, яку набрали двоє кандидатів у депутати.

 

Переможець у кайданках

 

27 жовтня оперативники  та слідчі Нацполіції спільно з  прокуратурою затримали чинного на той час  та за попередніми підрахунками переобраного голову Олешанської територіальної громади Богдана Двояка нібито одразу після одержання $500 хабаря. Йому оголосили підозру за корупцію під час виділення 1,5 гектара землі. На це одразу відреагував народний депутат Ігор Фріс від «Слуги народу». До слова, конкурентом Двояка на цих виборах був саме кандидат від «слуг». Фріс у своєму відеозверненні обурився і закликав громаду не допустити повторного приходу хабарника до влади.

«Це колишній голова села Олеші. Ми знайшли людину, яка могла би з ним поборотися за місце голови – це атовець Микола Дземан. Він програв пану Двояку 400-500 голосів. І через один день після народного волевиявлення національна поліція разом із департаментом стратегічного розслідування затримала людину, яка виграла вибори і розказувала, яким він буде чесним головою ОТГ, на хабарі в 500 доларів за земельні ділянки. Ще не були навіть оголошені результати виборів, а людину вже затримали на хабарі. От як ви думаєте, що повинно сьогодні відбутися в Олешанській ОТГ?… Це ганьба. Олешанці, думайте, що ви робите. Змініться самі і тоді ви зможете змінити владу», – звернувся до громади Ігор Фріс.

Громада відреагувала, щоправда, трохи іншим чином. Люди вийшли під стіни Тлумацької РДА зі звинуваченнями на адресу голови РДА Сергія Гаєвського. «Двояка підставили!» – скандували олешанці. Тим часом на сайті ЦВК з’явилася інформація, що Богдана Двояка таки обрано головою  Олешанської ОТГ, як і інших 46 голів селищних та сільських громад. До речі, половину ОТГ очолюють особи, що вже вдруге вибороли прихильність своїх виборців.

 

Священник -депутат у немилості церкви

 

Священик Микола Мединський, що обраний депутатом Івано-Франківської обласної ради від партії «За майбутнє», відбуватиме церковне покарання через непослух церкві. Йому було заборонено кандидувати  ще під час агітації, але капелан, майданівець, активний громадський діяч, якого підтримала Верховинщина, ослухався церковного начальства. Відтепер він не має права впродовж трьох місяців відправляти літургію, приймати сповідь, вінчати та  миропомазувати.

 

«Друзі ! Щиро дякую кожному із Вас хто довірив мені і віддав свій голос. Особлива подяка моїм ПАРАФІЯНАМ села Вижний Березів, що проявили просто феноменальну підтримку і довіру, понад 60 процентів, 340 голосів із 500.РАЗОМ МИ СИЛА!» – написав у Facebook Микола Мединський  наступного дня після голосування.

 

Микола Мединський. Фото з Facebook

Микола Мединський завоював симпатії виборців ще два роки тому  своєю активною позицією у час громадського кількатижневого перекриття автошляху  Делятин –Яблунів, коли громада вимагала  ремонту дороги після проведеного тендеру. Тоді священик очолив пікет Івано-Франківської ОДА, а голову ОДА  Олега Гончарука спочатку заблокували в кабінеті, а потім відрядили до Києва з вимогою не повертатися без коштів на дорогу. Намети стояли під «білим домом» кілька днів і люди таки добилися свого.

 

Жодного ветерана, але є депутати з кількома голосами

 

Сучасне виборче законодавство привело до місцевих рад депутатів з кількома голосами. Наприклад, у Галицькій міській раді опинився обранець, за якого проголосувало  всього 9 виборців. Також його колегою стане теща. У Коломийській громаді інтереси виборців представлятиме жінка з 11 голосами. Все тому, що ці кандидати були на вершині партійного списку. Те, що до місцевих рад, як і до обласної, не потрапило жодного військового, точно підтверджує, що їх поставили у хвості. Їхніми добрими іменами щедро скористалися, тільки і всього.