Reuters: Таліби представили новий уряд Афганістану

Світ
8 Вересня 2021, 15:47

Верховним лідером став голова "Талібану" Мавлаві Хайбатулла Ахундзада. Керівником нового афганського режиму буде мулла Мохаммад Хасан Ахунд. Оголошення уряду зробив представник "Талібану" Забігулла Муджагід у Кабулі через вісім днів після того, як США заявили про остаточне виведення американських й інших міжнародних сил після майже 20-річної війни проти талібів та інших антиурядових сил.

Багато держав очікували побачити, хто буде в переліку досі невизнаного уряду і чи діятиме він згідно з обіцянками талібів бути поміркованішими, ніж під час їхнього жорстокого правління 20 років тому, коли була запроваджена радикальна форма ісламського закону.

 

Читайте також: Жіль Доронсоро: Коли таліби кажуть: "Ми дозволимо вищу освіту жінкам", – їх треба ловити на слові

 

Представник талібів Муджагід назвав нові призначення «виконувачами обов’язків» і сказав, що в майбутньому можливі зміни. Ахундзада візьме на себе функцію свого роду верховного лідера з остаточним словом щодо політичних, релігійних і військових справ – у структурі, яку дехто порівнює з системою влади в Ірані. Інший представник "Талібану" Ахмадулла Масік підтвердив BBC, що країна має бути відома як "Ісламський емірат Афганістан" – таку назву угруповання використовувало під час свого переважно невизнаного правління в 1996-2001 роках, а посада Ахундзади – "командувач вірних".

Очікується, що Ахунд, який був довіреною особою покійного духовного лідера "Талібану" мулли Мохаммада Омара і колишнім міністром закордонних справ за попереднього періоду правління талібів, буде вести повсякденні справи нового режиму і матиме роль, схожу до ролі прем’єр-міністра. Він перебуває у списку терористів ООН із 2001 року.

 

Читайте також: Олександр Кореньков: "Призначення Хакані відповідальним за безпеку в Кабулі свідчить про те, що таліби не намагаються йти до примирення та інклюзії в уряді, а діють за найгіршим сценарієм"

 

Міністром закордонних справ був призначений Мавлаві Амір Хан Мутакі, міністром оборони – мулла Мохаммад Якуб, син мулли Омара. Новий міністр внутрішніх справ Сіраджуддін Хакані – син засновника мережі "Хакані", класифікованої Вашингтоном як терористична група. Він є одним з найбільш розшукуваних людей ФБР через свою причетність до терактів смертників та зв'язки з "Аль -Каїдою".

Серед інших вищих діячів нового уряду – мулла Абдул Гані Барадар, який є чи не найбільш публічною особою серед талібів, буде першим заступником Ахунда. Барадар був звільнений з-під варти в Пакистані в 2018 році за наказом США після початку прямих переговорів між бойовиками і Вашингтоном, які врешті привели до угоди про виведення військ, досягнутої на початку 2020 року. Відповідна посада Барадара для декого стала несподіванкою, оскільки він відповідав за переговори у Катарі про вихід США та презентував обличчя "Талібану" зовнішньому світу.

 

Читайте також: Reuters: Співзасновник "Талібану" Барадар очолить новий уряд Афганістану

 

Сполучені Штати заявили, що стурбовані минулим деяких членів нового Кабінету міністрів, і зазначили, що жодна жінка не була залучена до складу уряду. "Світ уважно стежить за цим", – сказав представник Держдепу США.

Одним із перших завдань уряду "Талібану" буде спроба відкрити дипломатичні й економічні канали, одночасно домагаючись визнання від іноземних урядів. Деякі із західних урядів вже заявили про політику "співпраці" без такого визнання.