Про це заявив голова правлячої партії "Порядок і Справедливість" (ПіС): "Польща скасує дисциплінарну систему для суддів, яка, за рішенням вищого суду ЄС, порушує законодавство Євросоюзу", – повідомила міжнародна інформаційна агенція Reuters.
За словами політиків ЄС, Дисциплінарна палата використовується для тиску на суддів та для здійснення політичного контролю за судовими рішеннями. Загалом за час правління ПіС у Польщі, ЄС наголошує на ряді порушень, що стосуються незалежності ЗМІ, прав мігрантів, жінок та ЛГБТК+ спільноти.
Деякі юридичні експерти кажуть, що розпуск Дисциплінарної палати буде косметичною зміною, якої буде недостатньо для задоволення вищого суду ЄС, пише агенція, посилаючись на слова Лоран Печ, професора європейського права в Університеті Міддлсекс у Лондоні: "Просто розпуск Дисциплінарної палати не вирішує проблему минулих, незаконних рішень та санкцій, прийнятих цим органом. Якщо вони хочуть дотримуватися законодавства ЄС, це досить просто. Вони повинні скасувати все, що вони зробили за останні п'ять років, іншого виходу немає".
Професор посилається на ряд заходів, таких як реформи Конституційного трибуналу, який прийме рішення про те, чи має Конституція Польщі пріоритет над договорами ЄС цього місяця.
Читайте також: Польща: два табори
Хоча Трибунал номінально незалежний, більшість його суддів були висунуті від ПіС, а деякі замінили кандидатів, обраних опозицією, але від призначення яких відмовив президент Анджей Дуда, пише Reuters.
Правляча коаліція, очолювана ПіС, розділена в поглядах щодо того, чи варто твердо дотримуватися своїх правових реформ, чи йти на компроміс, щоб уникнути ризику фінансових санкцій. Раніше Тиждень писав, що виконавча влада ЄС заявила про невдоволення політикою Польщі та Угорщини і в разі, якщо ситуація не зміниться, країнам припинять фінансування із коронавірусного фонду.
Голова Верховного суду Польщі у четвер частково заморозив Дисциплінарну палату, заявивши, що нові справи не розглядатимуться до внесення змін до законодавства або до винесення остаточного вироку Судом Європейського Союзу (СЄС).