Reuters: Пакистан і Китай надають допомогу Афганістану і домовляються про співпрацю з Талібаном

Світ
14 Вересня 2021, 10:57

Економіка зруйнованої війною країни перебуває в кризі, і насувається гуманітарна криза, кажуть експерти. Поки що Сполучені Штати та інші західні країни неохоче надають талібам кошти, допоки ті не гарантуватимуть дотримання прав людини, зокрема жінок. Також заморожуються приблизно 10 мільярдів доларів іноземних активів, що перебувають за кордоном. "Зрозуміла причина відмови в цих коштах – це де-факто адміністрація "Талібану", – розповіла Радбезу ООН Дебора Лайонс, спеціальна представниця Генерального секретаря ООН у питанні Афганістану, – Однак, неминучим наслідком стане серйозний економічний спад, який може спричинити масову бідність і голод, викликати велику хвилю біженців з Афганістану і справді відкинути країну на кілька поколінь у минуле". 

 

Читайте також: Між халіфатом і еміратом

 

Іншим можливим наслідком може бути наближення Афганістану до його сусідів та близьких союзників – Пакистану та Китаю, які вже відправили вантажі гуманітарної підтримки літаками до Афганістану. Вони також повідомили, що готові до посилення співпраці, пише Reuters. Так, минулого тижня Китай оголосив, що відправить в Афганістан продовольство та медичні товари на суму 31 мільйон доларів, – це одне з перших зобов’язань щодо надання іноземної допомоги після приходу "Талібану" до влади. Крім того, минулого тижня Пакистан надіслав до Кабула допомогу, зокрема, харчову олію та ліки, а міністр закордонних справ країни закликав міжнародну спільноту надавати допомогу без будь-яких умов та розморозити афганські активи.

 

Як відомо, Пакистан завжди був пов'язаний із "Талібаном": державу звинувачували у підтримці угруповання протягом останніх 20-ти років, але вона усе заперечувала. Китай, який тісно співпрацює з Пакистаном, також взаємодіяв з талібами. Аналітики стведжують, що Китай приваблюють корисні копалини – мінерали на території Афганістану, зокрема великі поклади літію, основного компоненту для електричного транспорту. Водночас Китай занепокоєний воєнізацією регіону і не хоче, щоб влада талібів поширилася на інші країни, тому може допомагати утримати цю владу в межах території Афганістану.

 

За інформацією Reuters, протягом останніх тижнів лідери "Талібану" заявляли, що прагнуть до хороших відносин з Китаєм. Високопоставлене джерело з Талібану повідомило виданню, що в Досі відбулися дискусії з Китаєм про перспективи інвестиційних можливостей. Китай, зокрема, зацікавлений у видобутку корисних копалин, та іншій діяльності у цьому секторі, говорить джерело.

 

Два джерела в Афганістані та Пакистані, обізнані в цьому питанні, сказали, що Китай протягом багатьох років активно заохочував Афганістан приєднатися до Китайсько-пакистанського економічного коридору (СРЕС), але отримував нечітку відповідь від попереднього уряду, підтримуваного США. Талібан, якому потрібні економічні стимули та міжнародне визнання, здається в цьому плані більш визначеним, пише Reuters.

 

Читайте також: Reuters: Таліби представили новий уряд Афганістану

 

"Найкращий шлях та швидкодоступний альтернативний варіант розвитку економіки Афганістану – це CPEC, що включає Пакистан і Китай", – сказав пакистанський сенатор Мушахід Хусейн Саєд. Нова адміністрація в Кабулі також розглядає такі можливості. "Талібан хотів би доєднатися до СРЕС, Китай також був би дуже щасливим", – підкреслював Рустам Шах Мохмад, колишній пакистанський посол в Афганістані. Однак для Китаю, який має інтереси в Афганістані, будь-які майбутні інвестиції спричинять ризики, враховуючи невизначену безпекову ситуацію, зауважують в Reuters.

 

"Безпека та стабільність Афганістану також важливі для Китаю, – сказав Ван Хуао, президент аналітичного Центру з питань Китаю та глобалізації, – Але співпраця з Центральною Азією, зв'язки через "Шовковий шлях" – усе це пов'язане з регіональною стабільністю та процвітанням… Тут і пролягають інтереси Китаю".