Reuters: Китайська компанія збирає генетичні дані мільйонів вагітних жінок у світі

Світ
9 Липня 2021, 17:22

Як повідомляє видання, ще в березні 2021 року радники американського уряду попереджали про те, що величезний банк геномних даних, які накопичила і аналізує за допомогою штучного інтелекту компанія BGI Group (виробник одного із найпопулярніших тестів для вагітних під назвою NIFTY) може проторувати Китаєві шлях до економічної та військової переваги. «Оскільки наука акцентує увагу на нових зв’язках між генами та рисами людини, доступ до найбільшого та найрізноманітнішого набору людських геномів є стратегічною перевагою», – пише Reuters. На думку авторів розслідування, доступ Китаю до такої технології може дати можливість Піднебесній домінувати у світовій фармацевтиці, але й також потенційно до генетично «покращених» солдатів чи спроектованих патогенів, які будуть спрямовані на населення США чи постачання їжі.

На разі понад 8 млн жінок по всьому світу проходили тести для вагітних, розроблені компанією BGI Group. За інформацією Reuters, BGI Group не повідомляє, скільки жінок проходили ці тести закордоном і стверджує, що зберігає територіальні дані лише жінок із материкового Китаю. Однак за даними видання, це не зовсім так.

Видання проаналізувало опубліковані дослідження компанії BGI Group і серед них було одне, для проведення якого компанія використовувала військовий суперкомп’ютер. Так, в рамках цього дослідження BGI Group зробила картографію поширеності вірусів серед китайських жінок, шукала у них індикатори психічних захворювань та виділила тибетську та уйгурську меншини, аби знайти зв’язки між генами та їхніми характеристиками.

Раніше не було відомо про співпрацю компанії BGI Group із військовими та масштаби накопичення пренатальних даних. Компанія ж опублікувала щонайменше десяток спільних досліджень разом із Народно-визвольною армією Китаю.

Reuters відзначає, що не видання не знайшло доказів порушення компанією BGI прав своїх пацієнтів, а інші компанії, що займаються схожими пренатальними тестами також використовують ці дані для досліджень. Однак жодна із компаній, за словами науковців, на яких посилається видання, не має таких потужностей та зв’язків із владою як BGI. 

Інші західні ЗМІ також звернули увагу на ситуацію довкола BGI. Так, німецька газета Bild пише, що за їхньою інформацією, дані німецьких та австрійських жінок, які проходили цей тест, також ймовірно знаходяться в Китаї. Bild пише, що попри те, що європейські компанії, які пропонують ці китайські тести, відзначають, що дані залишатимуться в Європі, часто у приписці дрібним шрифтом там може бути зазначено, що в разі потреби, тести можуть опинятися в лабораторії в Гонконгу.