Реструктуризацію Нафтогазу можуть ускладнити його борги

10 Вересня 2011, 13:38

Про це у своїй статті "Не наламати "газових" дров.." для "Дзеркала тижня. Україна" пишуть адвокат, юрист-міжнародник Максим Алінов і Юлія Морозова.

При цьому на позицію деяких з них, цілком імовірно, може вплинути "Газпром".

Реформування компанії без узгодження із зовнішніми кредиторами веде до пред'явлення вимоги про дострокове погашення кредиту і пов'язаних з ним платежів.

У цьому випадку за гарантованими кредитами вимогу про дострокове їх погашення (на суму близько $1,6 мільярдів) може бути пред'явлено безпосередньо державі, зазначає видання.

Згідно з даними аудованої звітності та опублікованої в ЗМІ інформації, заборгованість компанії перед українськими банками складає більше 24 мільярдів гривень, а перед іноземними банками – близько 2,2 мільярдів доларів. Із них близько 1,6 мільярда доларів гарантовані державою.

Видання зазначає, що "дочка" російського державного "Внешторгбанка" – "ВТБ Банк України" надала "Нафтогазу" кредитну лінію на суму 180 мільйонів доларів.

У 2005 році "Нафтогаз" взяв $220 мільйонів кредиту у кіпрського банку DEPFA Investment Bank Limited, що є 100% "дочкою" ірландського DEPFA Bank pls.

Цей кредитор НАКу досить тісно і плідно співпрацює з "Газпромбанком" і самим "Газпромом", пише видання.

Також раніше німецький Deutsche Bank в 2005 році передав права з обслуговування відкритої в 2005 році "Нафтогазу" кредитної мультивалютної лінії на 2 мільярди євро двом структурам, а саме – DEPFA Investment Bank і "Газпромбанку" (РФ).

На наступний після підписання договору з "Нафтогазом" день Deutsche Bank як кредитор передав усі свої права та обов'язки за кредитним договором компанії "Лінтон Капітал Лімітед".

Назва цієї компанії повністю збігалася з назвою офшорки, яку російські ЗМІ пов'язували з екс-главою СИБУРу Дмитром Мазепиним (ВАТ "СИБУР Холдинг" – дочірнє підприємство ВАТ "Газпром").

Також адреса компанії Linton збігається з адресами деяких пов'язаних з "Газпромом" структур.

"За цією на перший погляд неймовірною версією згортання кредитної лінії Deutsche Bank – одна з ланок добре продуманого ланцюжка дій. Їхня мета – нібито отримання "Газпромом" або пов'язаними з ним структурами частки в українській ГТС і повного контролю над нашим внутрішнім ринком газу", – пише видання.

Газета нагадує, що 7 вересня міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що погашення боргів НАК "Нафтогаз України" перед іноземними кредиторами буде здійснено шляхом часткового продажу акцій компанії. Реструктуризацію Нафтогазу уряд планує завершити до кінця 2011 року.

Зазначимо, 2 вересня прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив, що запланована урядом реструктуризація "Нафтогазу України" призведе до перегляду підписаних ним газових угод з Газпромом.