“Репортери без кордонів” закликають до “кібердемонстрацій” у країнах, де придушують свободу слова в інтернеті

12 Березня 2013, 11:00

Протягом 24 годин, з 11 години за паризьким часом 12 березня до 11:00 13 березня, користувачі інтернету можуть взяти участь в "кібердемонстраціях" у Бірмі, В'єтнамі, Китаї, КНДР, на Кубі, в Єгипті, Еритреї, Тунісі та Туркменістані.

У доповіді, опублікованій до Дня свободи слова в інтернеті в 2012 році, "Репортери без кордонів" називали "ворогами інтернету" 12 країн, які різними способами обмежують доступ своїх громадян до інформації у "всесвітній павутині".

До списку потрапили Білорусія, Бахрейн, М'янма, Китай, Куба, Іран, Північна Корея, Саудівська Аравія, Сирія, Туркменистан, Узбекистан і В'єтнам.

У доповіді стверджується, що Китай підсилив тиск на приватні інтернет компанії з метою змусити їх більш тісно співпрацювати з урядом. В той же час в Ірані та В'єтнамі прокотилася хвиля арештів інтернет користувачів, публікації яких викликають побоювання у влади цих країн.

На думку авторів доповіді, жорсткі дії відносно свободи в інтернеті з боку влади Сирії, де вже два роки триває конфлікт між владою та озброєною опозицією, лише навпаки, сприяє активізації користувачів глобальної мережі.

Крім рейтингу "ворогів інтернету", правозахисники також склали список "країн, які перебувають під наглядом". До списку потрапили Австралія, Єгипет, Еритрея, Франція, Південна Корея, Шрі Ланка та Росія. Новими країнами, які потрапили в список в 2012 році, стали Індія і Казахстан.

Укладачі списку зазначили, що в Росії широкого поширення набули кібератаки, спрямовані проти низки інтернет ресурсів. Також "Репортери без кордонів" звернули увагу на серію арештів російських блогерів і користувачів "всесвітньої павутини". Затримання, на думку правозахисників, проводилися з метою не допустити обговорення тем, присвячених політичній ситуації.

Читайте також: Вільний вибір. Уряди й інтернет-компанії намагаються встановити правила свободи слова онлайн

Як повідомлялось, хоч у списку «Репортерів без кордонів» Україна не загдується, однак у нас також існують певні проблеми зі свободою слова в інтернеті. Зокрема, влада у різні способи намагається взяти під контроль мережу. Так у жовтні 2012 року МВС запропонувало обмежити анонімність користувачів інтернету і, зокрема, соціальних мереж.

А у червні міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко виступив перед Кабінетом міністрів з ініціативою «відрегулювати» можливість доступу до інформації в інтернеті.

Нагадаємо, національна комісія прийняла за основу проект Правил здійснення діяльності у сфері телекомунікацій. Як пояснюють у комісії, метою прийняття документа є забезпечення ефективності здійснення діяльності операторів, провайдерів телекомунікацій, які надають споживачам послуги доступу до інтернету.

За результатами соцопитувань наразі 43% українців користуються інтернетом. Крім того, 45% українців відчувають, що після обрання президентом Віктора Януковича в Україні відбувається згортання свободи слова.

Читайте також: Залиште Інтернет відкритим