Релігієзнавець: Вибір ієрархів УПЦ МП може посилити кризу у церкві

13 Серпня 2014, 17:31

«З 48 голосів єпископів, які віддали голоси за Онуфрія, є ті, хто опираються тенденціям віддалення від Москви. Однак, крім того, за нього голосували ті, хто не симпатизує проросійській позиції, а просто боїться будь-яких змін. Вони бояться, що проукраїнський керманич щось змінить у конфігурації взаємин усередині церкви», – переконаний Юраш.

Релігієзнавець вважає, що цей вибір не відповідає настроям більшості парафіян.

«Можна говорити, що вибір не узгоджений з існуючим у суспільстві запитом та настроєм більшості громади. А більшість громади однозначно хоче поглиблення тенденцій помісності та автокефальності. Звісно, що митрополит Онуфрій не є готовим до цього», – вважає релігієзнавець.

Водночас, на думку Юраша, загроза поглиблення кризи у церкві, може змусити нового очільника переглянути позиції.

«Дуже часто передвиборчі обіцянки та політика після виборів не збігаються. Є певна ймовірність, що Онуфрій не провадитиме радикально проросійську політику, яку він декларував впродовж останніх місяців, адже це була стратегічна передвиборча позиція: задекларувати перед московським центром беззаперечну лояльність та отримати всі важелі впливу, щоб бути обраним. Натомість, розуміючи, що така політика завдасть шкоди самій церкві, не узгоджується ні із запитом суспільства, ні політичного істеблішменту, цілком ймовірно, що митрополит Онуфрій може змінити позицію та принаймні намагатиметься провадити цілком збалансовану політику», – зазначив релігієзнавець.

Окрім того, на думку експерта, можна очікувати погіршення стосунків між православними церквами в Україні.

«Онуфрій – не та фігура, яка сприятиме налагодженню міжцерковних взаємин. Останні заяви УПЦ КП та її речника владики Євстратія зводилися до беззаперечної критики політики владики Онуфрія. Його обрання може радикалізувати взаємини між двома церквами та навіть призвести до організаційних наслідків. Я маю на увазі намагання з боку інших, де-факто, автокефальних церков приваблювати на свій бік і окремих священнослужителів, і парафії. Ми бачимо, що парафії на Житомирщині, Рівненщині та Тернопільщині і Херсонщині вже перейшли до УПЦ КП. Це не дуже потужний процес, але він знаковий. Якщо буде радикальна позиція Онуфрія з багатьох питань, то до цього руху можуть приєднатись не тільки окремі священники, але й єпископи», – додав Юраш.

Як відомо, 13 серпня на Соборі єпископів УПЦ МП новим предстоятелем церкви обрали митрополита Онуфрія.