Релігієзнавець: на Сході та в Центрі УАПЦ немає сильних парафій, тому священики більше бояться об’єднання церков

9 Червня 2015, 16:26

Про можливість об'єднання Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви Тиждень.ua поспілкувався з релігієзнавцем Юрієм Чорноморцем.

«В УПЦ КП погодилися на об’єднавчий собор. В УАПЦ, скажімо так, вагаються. Наскільки я зрозумів, при минулому Предстоятелі УАПЦ надій на об’єднання не було через його ірраціональну позицію, яка була абсолютно незрозумілою. При Владиці Макарії все-таки надія на об’єднавчий собор є, оскільки це більш конструктивна людина і цей конструктив розповсюджується на всю Церкву. Хоча певна небезпека ірраціональних протестів на місцях можлива», – зазначив Чорноморець.

За його словами, необхідність об’єднання нині розуміють усі учасники процесу.

«В принципі всі розуміють історичну необхідність об’єднання: це і вимога Майдану, і істориного моменту, оскільки треба, у тому числі, об’єднатися перед обличчям міжнародних викликів. Також всі розуміють, що є позиція Вселенського Патріарха у тому, що треба обов’язково об’єднатися і потім він розглядатиме питання української церкви», – додав релігієзнавець.

За інформацією департаменту з питань релігій Мінкульту, на сьогодні УПЦ КП у чотири рази більша за УАПЦ (4877 зареєстрованих громад проти 1225 станом на 1 січня 2015 року). Водночас, у західних регіонах вплив церков співмірний (1128 громад УПЦ КП та 774 УАПЦ у Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях). За словами Чорноморця, можлива боротьба за вплив між єпископатом у цих регіонах не стане перешкодою для об’єднання.

«На сьогодні я бачу, що позиція єпископатів якраз західних регіонів (це три парафії: Івано-Франківська, Львівська  і Тернопільська) більш конструктивна, ніж позиція інших єпархій. Єпископи саме Західної України займають позиції активної участі у діалозі, думають про можливі шляхи об’єднання і менше турбуються про владу. Індивідуально їхні позиції дуже різні, але в цілому вони більш конструктивні. Єпископи ж Центру і Сходу України більше бояться, що ж з ними буде після об’єднання, оскільки там немає сильних єпархій, там мало парафій і у них є певні побоювання. Однак у принципі, реалістично напрацювати моделі, які всіх влаштують під час консультацій до Собору і на самому Соборі. Тут немає непереборних обставин і компроміси можливі», – наголосив він.

Як повідомлялося, в УПЦ КП та УАПЦ пропонують скликати об'єднавчий Собор 14 вересня.