Газопостачальна компанія "Нафтогаз" за планом "Місячний" збільшила тариф для населення у червні до 11,94 гривень за кубометр. Це пояснюють перманентним зростанням ціни на європейському ринку, які залишаються найвищими вже впродовж 4-5 років. Станом на початок червня європейські ціни на паливо сягали більш ніж 270 доларів за тисячу кубометрів. Причиною цього є коливання цін на енергоринку, що зумовлене тиском Російської Федерації для пришвидшення будування “Північного потоку-2”.
Україна з 2015 року імпортує з європейського ринку близько 30% палива від загальних обсягів споживання. Тому ціни залежать від зміни ситуації на цьому ринку. Фіксована ціна за кубометр від Нафтогазу на рік становить 7,96 грн. Для тих, хто підключений до газопостачання за цим тарифом з минулого року вартість не зміниться. Так само підключення до “місячного” тарифу відбувається лише за бажанням клієнтів. За постановою НКРЕКП від 7 квітня 2021 року, постачальник не має права протягом періоду дії базової річної пропозиції збільшувати ціну газу, який постачається в рамках цієї пропозиції. Споживачі можуть змінити тариф на місячний або змінити постачальника подавши заявку.
Читайте також: Ціна егоїзму
"Натомість, якби програма “20/20” (проєкт збільшення видобутку природного газу до 2020 року) таки була виконана, то Україна мала б усі шанси підійти до забезпечення газом власного видобутку. Це б заклало передумови до зміни механізму формування ціни з європейського принципу “хаб+” транспортування на європейський “хаб мінус”. І звичайні українці, і підприємці тоді б мали можливість отримувати паливо значно дешевше. Це може збільшити як рівень достатку споживачів, так і конкурентоздатність українського бізнесу. Однак програма провалилась через розбалансованість державної політики та превалювання лобістських інтересів тогочасних менеджерів Нафтогазу, які мали явний конфлікт інтересів через зв'язок із трейдерами, які імпортували блакитне паливо в Україну", відзначає економічний оглядач Тижня Олександр Крамар.