Реінтеграція ветеранів: через нові можливості і бізнес

Економіка
21 Лютого 2021, 15:24

Не секрет, що доволі велика частка людей, які пройшли війну, потребує певних зусиль і підтримки для повернення до звичайного цивільного життя. В ідеальному випадку поруч є рідні та друзі, які знають як правильно це зробити аби не нашкодити, а керівництво на роботі із розумінням ставиться до свого працівника. Втім, подібні випадки радше є виключенням ніж нормою, адже, на жаль, доволі часто людям, які оточують ветеранів, бракує знань і розуміння. Часто до учасників бойових дій ставляться як до психічно хворих або і взагалі вважають їх певною прихованою загрозою для суспільства.

 

Читайте також: Олександр Матяш: Перш ніж виокремлювати ветеранський бізнес, давайте просто створимо умови для підприємництва

 

Такі міфи мають цілком реальні негативні наслідки із зруйнованими шлюбами або зламаними кар’єрами. Водночас, існує упередження про нібито астрономічні і незаслужені пільги, якими насолоджуються ветерани. В той час як самі бійці змушені або шукати справді ефективну психологічну допомогу або розраховувати на підтримку побратимів. При цьому у багатьох починаються проблеми на роботі, адже не всі керівники готові вникнути в суть проблеми.

 

Читайте також: Повернення через красу

 

Як показав зарубіжний, та вже й український досвід – одним з ефективних варіантів реінтеграції ветерана до суспільства є започаткування власного бізнесу. Це дає можливість уникати конфліктів з керівниками на роботі, допомагає налаштуватися на мирне життя і цілком успішно відволікає від важкого минулого. В разі успіху – це й шлях до фінансової незалежності. Щоб цей успіх відбувся бажано починати з певним багажем спеціальних знань. Однак, не всі ветерани мають можливість оплатити собі курси для бізнесменів-початківців, та й не в усіх містах можна знайти такі тренінги, а їздити, наприклад, до Києва чи Харкова дорого. Те саме стосується і психологічної допомоги – волонтерські проєкти існують переважно в крупних містах, а в регіонах знайти підтримку проблематично. Звичайно, ветерани одного міста можуть якось згуртуватися, щоб всебічно допомагати своїм побратимам, адже вони найкраще знають ці проблеми і підходи до їхнього вирішення. Втім на повноцінну роботу таких осередків на місцях знов-таки потрібні фінанси.

 

Читайте також: Засади деокупації

 

Щоб вирішити цю проблему команда громадської організації «Простір можливостей» за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" організовує онлайн навчання «Ветеранські простори: джерела фінансування» для представників ветеранських осередків, які вже створили простори в своїх містах. Мета цього тренінгу – посилити співпрацю ветеранів з владою на усіх рівнях, з недержавними національними та міжнародними донорами аби в майбутньому спільними зусиллями мати можливість успішно реалізовувати проєкти. Під час курсу ветеранам розкажуть як саме можна шукати фінансування, керувати проєктами, розробляти необхідну документацію, подаватися на конкурси чи гранти. Крім того, засновники існуючих ветеранських просторів поділяться своїм досвідом щодо організації та функціонування таких осередків.

 

Читайте також: Брати на себе

 

За даними «Простору можливостей» перша група буде складатися з 38 учасників з 12 областей України. Заняття з ними почнуться вже 22 лютого і триватимуть три тижні, всі лекції будуть проходити в зручному онлайн форматі. Серед залучених тренерів – провідні фахівці у сфері розвитку громад та роботи з бюджетами. Захист проєктів  відбудеться в Києві. За результатами проведення пілотного курсу планується продовження таких занять, аби охопити всі регіони України.

 

Читайте також: Оксана Коляда: «Мотивований ветеран не воює з чиновниками, він йде своїм шляхом»

 

Як зазначила в коментарі Тижню Оксана Коляда керівниця проєкту ГО «Простір можливостей» ветеранські простори – це "дуже крутий інструмент для реінтеграції ветерана в цивільне життя, який використовують в усьому світі". Свого часу, коли Мінвет запускав перші простори в Україні, він у методичних рекомендаціях та аналізі, спирався здебільшого на цей досвід, але враховував нашу специфіку. До прикладу США, адже саме там «Будинки ветеранів» відіграють важливу роль для ветеранів. Починаючи від місця, де надають психологічну підтримку, і закінчуючи місцем, де він може пройти перекваліфікацію. Поки що «простори» в українських реаліях на етапі становлення. "Побувавши у 10 областях, де вже є простори або вони на межі відкриття, ми побачили, що подекуди комунікація між владою та ветеранськими осередками не налагоджена. І тут ми вбачаємо нашу роль, як громадської орагнізації в тому, щоб допомогти відшукати можливості для покащення цього діалогу. Коли влада на будь якому рівні дає вудку, а ветерани ловлять рибу. І в цьому процесі потрібно їх «законектити», так би мовити" – підкреслила Коляда.

 

 

Читайте також: Заради життя

 



Тренінг покликаний навчити шукати ветеранів кошти на створення і розвиток простору. "Ми упевнені, що якраз диференціація фінансових надходжень може стати фундаментом до стійкої роботи простору і його розвитку. Тож, будемо вчити, як працювати з місцевими і державними бюджетами, як подавати проєкти і отримувати гранти на фінансування від міжнародних партнерів, як взагалі вибудовувати комунікацію в цій сфері і розуміти, де шукати можливості для фінансування." – пояснила керівниця проєкту.



За її словами ідея запустити саме таке навчання – це не вигадка волонтерів, а запит від самих ветеранів. "Радує, що потреби учасників бойових дій за ці роки еволюціонували: коли від банальної потреби «пільг», «землі», вони перейшли на новий рівень у бажанні розвиватися, створювати бізнес і ставати фінансово-незалежними." – наголосила Коляда.