«Мене здивували деякі заяви, що мовляв, нагородження президентом України Віктором Януковичем представників та предстоятелів православних церков із нагоди 1025-річчя хрещення Київської Русі є нонсенсом і якимось чином суперечить українському законодавству», – зазначив Макеєнко.
«Вітчизняні й іноземні видатні релігійні діячі відзначалися, і, сподіваюсь, будуть відзначатися українською державою. Хто б і як би не заперечував можливість вручення державних нагород представникам відокремленої від держави церкви», – наголосив він.
«Представників православної церкви та лідерів інших релігійних конфесій нагороджували усі президенти України – Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко. Тож Віктор Янукович лише продовжив цю практику, яка стала традицією, причому відзначалися не лише українські, а й закордонні «пастирі душ», – пояснив Макеєнко.
Він нагадав про деякі нагородження.
«Якщо хтось сьогодні каже, що Орден Ярослава Мудрого І ступеня є нагородою «виключно для керівників іноземних держав, а не для перших духовних осіб», то варто згадати Указ №651 президента Віктора Ющенка від 22 липня 2008 року, який цим орденом нагородив Вселенського Патріарха Варфоломія І. Віктор Ющенко особисто вручив йому цю нагороду три дні потому, під час святкувань 1020-річчя хрещення Київської Русі. Патріарх Варфоломій І теж не громадянин України, але він гідний цієї нагороди. Ще у червні 2005 року орден «За заслуги» отримав Апостольський екзарх Української греко-католицької церкви у Франції Михайло Гринчишин (громадянин Франції). У 2009 році Указом Президента №622 орденами «За заслуги» були нагороджені головний рабин Києва і України Реувен Моше Асман та муфтій Духовного управління мусульман Криму Еміралі Сеїтібрамович Аблаєв».
Також Макеєнко згадав багаторічного предстоятеля Української греко-католицької церкви Любомира Ярославовича Гузара, якого у 2001-2008 роках нагороджували орденом «За заслуги» та орденами Ярослава Мудрого ІІІ, ІV і V ступенів.
«І це лише окремі приклади. Хіба хтось може поставити під сумнів законність та справедливість вручення нагород як цим діячам, так і тим, які були нагородженні до 1025-річчя хрещення Київської Русі? Усі вони доклали багато зусиль для становлення й розвитку української та світової духовності і нагорода – лише підтвердження визначного внеску. Вважаю, що 1025-річчя хрещення Київської Русі – не найкращий час для дрібних «розбірок». Це привід ще раз замислитися над долею України, яка сьогодні, як і 1025 років тому, знову повертається до свого європейського лона!» – зазначив депутат.
«А от опозиції рекомендую радіти за Україну, за те, що її визнають не лише політичні діячі, але й духовні», – резюмував Макеєнко.
У Мін’юсті також запевняють, що укази президента про нагородження предстоятелів і представників помісних православних церков відповідають Конституції та закону "Про державні нагороди України".
Як повідомляв, Тиждень.ua, указ президента про заснування ордена Ярослава Мудрого від 23 серпня 1995 року встановлює, що з іноземних громадян орденом І ступеня можуть нагороджуватись тільки глави суверенних держав.
Нагадаємо, згідно з указами президента Віктора Януковича, «за визначну церковну діяльність, спрямовану на піднесення авторитету православ'я у світі» орденом Свободи було нагороджно Вселенського патріарха Варфоломія, орденом Ярослава Мудрого І ступеня – 14 ієрархів світових православних Церков.
Також «за значний особистий внесок у розвиток духовності, багаторічну плідну церковну діяльність та з нагоди відзначення в Україні 1025-річчя хрещення Київської Русі» орденом «За заслуги» ІІІ ступеня президент нагородив п’ятьох митрополитів Російської православної церкви.