Також на тлі зростання біржового обороту цінних паперів на 80 % (до 474,6 млрд грн) відбулося скорочення позабіржових операцій більш ніж удвічі – з 2,27 трлн грн до 1,21 трлн грн, повідомили в кінці минулого тижня в Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), пише "Комерсантъ-Україна". Завдяки цьому частка організованого фондового ринку збільшилася з 10,4% до 28%.
За інформацією директора департаменту аналізу, стратегії та розвитку законодавства НКЦПФР Максима Лібанова, біржовий оборот облігацій підприємств, акцій і держоблігацій зріс майже на 90-100%. Водночас знизилися обсяги торгів деривативами та муніципальними облігаціями.
"Найпопулярнішим фінансовим інструментом, з яким здійснювались операції, залишилися державні облігації, частка торгів якими склала 74%. Далі йдуть облігації підприємств (10% операцій) і акції (до 10%)", – розповів Лібанов.
Ключовою подією, яка переформатувала ринок, стало введення з 1 січня 2013 року акцизу на продаж ЦП поза біржею. Для таких операцій ставка склала 1,5% від суми угоди, але за умови знаходження паперів в лістингу фондової біржі ставка зменшувалася до 0,1%, а при наявності біржового курсу – і зовсім до 0%. Для похідних інструментів (ф'ючерси , опціони) розмір акцизу на біржі склав 0%, за її межами – 85 грн.
Найсильніший удар ці норми завдали по вторинному ринку векселів – їх оборот скоротився з 412,1 млрд грн до 3,4 млрд грн.Загальний обсяг угод з акціями (біржових і позабіржових ) знизився в 3,46 рази – до 171,5 млрд грн, з облігаціями внутрішньої держпозики – в 1,67 рази, до 726,9 млрд грн. Обсяг торгів з інвестиційними сертифікатами (на них не поширюється акциз ) виріс в 4 рази – до 496,5 млрд грн.
Наприкінці 2013 року на ринок значно вплинула і проведена депозитарна реформа, що, на думку учасників ринку, дозволить істотніше збільшити частку біржових операцій і в нинішньому році.
"Частка біржових угод в 28% від загального обсягу торгів – це вже досягнення для українського фондового ринку. Однак після набрання чинності 12 жовтня минулого року закону про депозитарну систему всі розрахунки за операціями з облігаціями внутрішньої держпозики і муніципальними облігаціями відбуваються через Розрахунковий центр. Здійснювати такі угоди поза біржами стало клопітно", – пояснив директор компанії "Фінекс- Капітал" Ігор Когут.