Вперше проект концепції представив на Раді регіонів президент Віктор Янукович. Реформа передбачає збільшення надходжень до місцевих бюджетів за рахунок ряду податків і зборів, які зараз зараховуються до державного бюджету, розширення повноважень місцевого самоврядування та виконкомів, а також перегляд територіальних кордонів у рамках адміністративно-територіальної реформи. Перетворення планується завершити до 2020 року, пише "КомерсантЪ – Украина".
«Йдеться не про перекроювання, а про перерозподіл повноважень з центру в регіони. Кінцева мета – розвиток економіки, зростання зарплат, створення нових робочих місць, підвищення комфорту проживання», – заявив віце-прем'єр Олександр Вілкул, відкриваючи круглий стіл. За його словами, у всіх регіонах країни на всіх рівнях пройшло близько 9 тис. круглих столів і конференцій, присвячених обговоренню проекту концепції. Документ схвалила Конституційна асамблея і координаційна рада з питань розвитку громадянського суспільства.
«Обговорення концепції має бути завершено до 1 жовтня перед самітом Східного партнерства у Вільнюсі», – підсумував Вілкул.
У дискусії віце-прем'єр брати участь не став. Пославшись на щільний графік, він покинув захід. У свою чергу представники громадськості взяли в обговоренні найактивнішу участь.
«По суті, реформа вже проведена на 50%. Її провели люди, правда, зроблено це дещо хаотично, але у більшості міністерств вже давно працюють свої представництва на місцях, а виконкомам передані повноваження адміністрацій, – заявив віце-президент Асоціації міст України Мирослав Пітцик.
«Але немає головного документа, який би змушував центральні органи влади думати, що робити далі, – заперечив голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Микола Фурсенко. – Якщо спускати все на місця, що не буде реформи і не буде українського села».
Також учасники заходу поскаржилися, що "конкретних кроків" на шляху прийняття концепції немає.
«З кожним таким засіданням все сумніше і сумніше – раніше планувалося, що концепцію схвалять у березні. Сьогодні виявляється, що тільки у жовтні завершиться обговорення. Тобто в цьому році концепції не буде», – обурився директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук. Він скептично поставився до обіцянок не перекроювати адміністративно-територіальних меж.
«У нас з кожним роком зростає кількість сіл з населенням менше десяти осіб, як ви обійдетеся без перекроювання? Цим людям потрібні повноцінні послуги. Але щоб швидка допомога приїхала до них за 20 хвилин, площа району повинна бути не більше 400 кв. км, а сьогодні у нас райони площею 1000-1200 кв. км. Якщо ми не будемо чіпати кордону, ми нічого не досягнемо», – наголосив Ткачук.
«Ні громади, яка б захотіла віддати владу і розпустити свою сільраду. Ми спілкувалися з людьми на місцях, вони навіть говорити про це не хочуть. Що якщо люди добровільно не захочуть йти на об'єднання? – невдоволено запитав глава Київської обласної ради Олександр Качний (Партія регіонів) у присутніх в залі представників адміністрації президента. – А як відбуватиметься децентралізація бюджету? У Київській області за півроку ми зібрали 13 млрд грн податків, а бюджет на рік у нас 3,7 млрд грн. Треба розуміти, що ми в результаті отримаємо». Відповідей на всі питання він не отримав.
«Адміністративне переформатування має бути добровільним, так сказав президент. Ніхто не буде спускати законопроекти зверху. Є деякі варіанти, але вони ще будуть доопрацьовуватися у профільному комітеті Верховної ради», – розвів руками заступник керівника управління з питань конституційно-правової модернізації адміністрації президента Віталій Кулик.
«Збудьте про слово "об'єднання", інакше ми ніколи не проведемо реформу. Давайте назвемо це укрупненням» – пожартував Мирослав Пітцик, викликавши скептичні посмішки у залі.
Обговорення проекту концепції тривало близько години. За результатами проведення круглого столу учасники схвалили рекомендації виконавчим органам влади, запропонувавши, зокрема, "вжити додаткових заходів" для швидкого завершення громадського обговорення запропонованого проекту концепції.
Читайте також: Адмінреформа регіоналів може обернутись сепаратизмом