Реформа медицини перетворилася у “золоту жилу” для нечистих на руку чиновників

17 Квітня 2013, 16:57

У вересні Головне управління охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації  уклало угоду з ТОВ «Техкомплект» на придбання 360 легкових автомобілів для медичних закладів області на суму 34,56 млн грн. Коштом обласного бюджету придбано 177 автомобілів ВАЗ 21214 (Нива) і 183 Geely CK-2. Ціна на цю модель ВАЗ становлять 86 тис грн., Geely CK-2 коштує від 55 тис грн. На тендері ж було отримано середню ціну на ці автомобілі у розмірі 96 тис грн.

Пізніше Миколаївський протитуберкульозний диспансер за результатами тендеру уклав з ПрАТ «УМТ» угоду на придбання комп’ютерного томографа вартістю 5,99 млн грн. Окрім ПрАТ «УМТ» участь у конкурсі брала і севастопольське ПП «Акон», що пропонувала томограф за 4,20 млн грн.

Закупили автомобілі для медичних закладів і в Запорізької області. Так 17 жовтня минулого року, якраз під час парламентської виборчої кампанії, у Запоріжжі відбулося урочиста передача 23 автомобілів швидкої допомоги різним лікарням області, що були закуплені за рахунок субвенції з держбюджету у розмірі 28 млн грн. Проте у лютому цього року стало відомо, що у Запоріжжі "швидкі", подаровані перед виборами, так і не виїжджали з гаражів. «Чому? Тому що машини прийшли порожні, в кращому випадку – з носилками. У них немає ні кардіографів, ні дефібриляторів», – заявив Анатолій Сидоренко, голова незалежної профспілки працівників швидкої допомоги Запоріжжя.

У жовтні управління охорони здоров’я у Рівному уклало угоду з ПрАТ «УМТ» на придбання лінійного прискорювача для обласного онкологічного диспансеру вартістю 31,25 млн грн. Показово, що у лютому 2011 року фонд Ріната Ахметова та Рівненською ОДА придбали для диспансеру лінійний прискорювач, комп`ютерний томограф та інше обладнання загальною вартістю 22 млн. грн.

Міністерство внутрішніх справ України придбало чотири реанімаційні автомобілі на базі Ford Transit вартістю 4,26 млн грн. Реанімобілі придбано по 1,07 млн грн. Це найдорожчі реанімобілі на базі Ford Transit, які останнім часом купували державні установи. Наприклад, Донецький центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф купував таке авто з медичним устаткуванням за 991 тис грн., Київська обласна клінічна лікарня – за 700 тис грн.

У грудні Національний банк України уклав угоду з ТОВ «К.С.Р.» на придбання медичного устаткування (всього 18 предметів) на 492 тис грн. Лише одна ноша-каталка обійшлася сумою 53 тис. 335 грн., що дорівнює ціні автомобіля ЗАЗ Sens. Перед тим Арбузов вже вкладав у лікарню НБУ 2 млн грн, купивши ванну для гінекологічного масажу та інше потрібне обладнання.

Та найбільш злачним 2012 рік став для донецьких лікарів. Ще перед виборами Донецький облздрав придбав 237 велосипедів на 0,32 млн грн і 470 легкових автомобілів на 46,51 млн грн. До цього додались ще комп’ютери на 14 млн грн. У грудні підрахували: на Донеччині за два роки накупили санітарних автомобілів більше, ніж у Києві, Криму та Дніпропетровщині загалом.

У січні за неконкурентною процедурою ДП "Національний проект "Нове життя" уклала угоду сумою $4,5 млн грн на проектування обладнання для виклику "швидких". В рамках проекту "Вчасна допомога" передбачалося утворення єдиних регіональних оперативно-диспетчерських служб з використанням сучасних GPS-технологій для зменшення часу прибуття бригад швидкої допомоги до пацієнта. Підрядчиком стало ЗАТ "Науково-виробнича компанія R.I.S.K.". Торги проведено за неконкурентною процедурою закупівлі "в одного учасника", оскільки кошти, виділені з держбюджету, нацпроект мав освоїти ще 2012 року.

А вже у квітні стало відомо, що Міністерство охорони здоров’я переплатило за нові карети швидкої допомоги Peugeot Boxer більше, як третину виділених на них грошей. За висновками економічного та товарознавчого дослідження, які провів Київський науково-дослідний інститут судової експертизи, при закупівлі машин швидкої допомоги у 2012 році бюджет зазнав збитків на 56 млн 619 тис. 614 грн. Так, за кожну автівку МОЗ віддав ТОВ «КРАС» 649 тис. грн, натомість експерти оцінили машину з усім наявним у ній обладнанням у 465 тис.

Нагадаємо, один зі звинувачень екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко є купівля у 2009 році 1000 автомобілів Opel Combo для сільської медицини на 142,1 млн грн.