Реальне “покращення”: оточення Януковича обікрало Україну на сотні мільярдів

26 Березня 2014, 13:10

На початку березня МВС встановила схему незаконного ввезення на територію України та реалізації нафтопродуктів групою компаній молодого олігарха Сергія Курченка "Східноєвропейська паливно-енергетична компанія". Збитки держбюджету оцінюють в 7 млрд гривень. Пізніше ГПУ та МВС розпочали розслідувати фіктивні структури бізнесмена Сергія Курченка: йдеться про відмивання щонайменше 31 мільярдів гривень на місяць.

18 березня Головне управління боротьби з організованою злочинністю відкрило кримінальну справу на екс-керівників Міністерства освіти і науки. Справу за статтею 364 КК відкрито через «зловживання колишніми посадовцями МОН під час державних закупівель, держзамовлень і відчуження нерухомості». Основою для відкриття справи стали результати розслідування про діяльність екс-міністра Дмитра Табачника на посаді міністра освіти і додаткові матеріали, знайдені міліцією.

Новий міністр освіти й науки Сергій Квіт вже отримав перші документи про корупційні дії керівників кількох навчальних закладів України.

21 березня міліція провела обшуки в офісі компанії НАК "Нафтогаз Україна". Того ж дня в рамках розслідування корупційних схем у газовій галузі, працівники МВС затримали голову правління НАК "Нафтогаз України" Євгена Бакуліна. За твердженнями міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, тільки за трьома з розслідуваних слідчим управлінням МВС епізодами дії злочинної групи, сума збитків державі оцінюється приблизно в $4 мільярди.

Також у межах кримінального розслідування розкрадання бюджетних коштів силовики провели обшуки і ряд слідчих дій в Мінагрополітики України. Зокрема у екс-міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка вилучено $286 тис., 659 тис. грн, кілька наручних годинників високої вартості відомих світових брендів.

У першого заступника Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України Вадима Симонова вилучено: $1 млн. 717 тис., 1 млн. 250 тис. грн, 9 тис. грн.

Крім того, Ставицький, за даними Генпрокуратури, причетний до так званої схеми Курченка з реалізації скрапленого газу. Також Олег Махніцький зазначив, що попередні збитки оцінюються в 1 мільярд гривень, проте остаточна сума уточнюється, оскільки ведеться слідство.

Згодом почались обшуки. Так, 21 березня Генпрокуратура разом з УБОЗ МВС України провела обшук в помешканнях та офісах Ставицького.

Як відомо, сам екс-міністр проходить у кримінальному провадженні, відкритому за фактами вчинення особами з числа вищого керівництва держави злочинів за статтями "привласнення, розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем у особливо великих розмірах", а також "легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом".

Під час обшуку в помешканнях та офісах знайшли 42 кг золота і майже $5 млн готівкою, наручні дорогі годинники відомих світових брендів; велику кількість виробів з дорогоцінних металів; коробочки з каменями, схожими на діаманти; безліч документів на нерухомість, частки у компаніях, земельні ділянки; документи на реєстрацію зарубіжних компаній у різних офшорних юрисдикціях; банківські картки, документація на рахунки у низці банків.

25 березня СБУ спільно з міліцією провела обшук в ПАТ «Банк «Ринкові технології», пов'язаній з відмиванням державних коштів колишніми високопосадовцями, серед яких екс-міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко.

МВС розпочало кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

У СБУ зазначають, що у рамках цього кримінального провадження здійснюються слідчі дії та оперативно-розшукові заходи, спрямовані на документування протиправних дій посадових осіб комунального підприємства з обслуговування житлового господарства одного із районів Києва, а також низки інших державних підприємств і установ столичного регіону та комерційних структур і банківських установ, які налагодили схему привласнення бюджетних коштів.

Внаслідок протиправної діяльності правопорушниками привласнено понад 17 мільйонів гривень бюджетних коштів.

Цього ж дня Генеральна прокуратура викрила факт зловживань екс-заступником міністра охорони здоров’я на суму 6,5 млн грн. «Перевіркою встановлено, що у грудні 2012 року заступник міністра охорони здоров’я, діючи в інтересах однієї з вітчизняних комерційних структур, підписав платіжні доручення на придбання забороненої вакцини. Тобто, перерахував 6,5 мільйонів гривень за вказані ліки, завідомо знаючи що їх обіг та реалізацію було зупинено контролюючими органами через обґрунтовані сумніви у їх якості», – заявляють у ГПУ.

Відомості за цим фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження відносно вказаного високопосадовця за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років).