Реакція світу на російську агресію в Азовському морі

Світ
26 Листопада 2018, 21:20

Російські дії в Азовському морі перетворилися з "повзучої анексії" морської економічної зони у відверту збройну агресію. Як відомо, у неділю, 25 листопада російський корабель "Дон" протаранив український рейдовий буксир "Яни Капу". Вже увечері спецназ РФ захопив три українських судна – два малих броньованих артилерійських катери і рейдовий буксир. У результаті шестеро українських моряків було поранено, 23 члени екіпажу були захоплені в полон.

 

У зв'язку із ситуацією президент Петро Порошенко екстрено скликав військовий кабінет, на якому було вирішено провести засідання РНБО. За його результатами, було запропоновано ввести воєнний стан у країні терміном на 30 днів. Верховний головнокомандувач ЗСУ підтримав відповідне рішення, однак його ще має схвалити парламент.

 

Зокрема, глава держави провів телефонні переговори з польським лідером Анджеєм Дудою, генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом, канцлеркою ФРН Ангелою Меркель і президентом Європейської Ради Дональдом Туском.  

 

 

 

Своєю чергою, очільниця австрійського МЗС Карін Кнайсль скликає на 27 листопада засідання так званого Політичного й безпекового комітету на рівні постійних представників держав ЄС.  "Австрія та її уряд закликали провести завтра зустріч Політичного та безпекового комітету. Мета – знайти спільну позицію Європейського союзу. Сьогодні буде засідання Ради Безпеки ООН", – повідомила вона.  За її словами,  австрійське головування у Раді ЄС наразі цілком заглиблене у збір та вивчення усіх деталей ситуації поблизу Керченської протоки."Ми перебуваємо у процесі збору всіх елементів, щодо того, що саме і коли трапилося. Я звернулася до генерального секретаря міністерства закордонних справ Австрії з вимогою зв’язатися із послами Росії та України, щоб висловити їм нашу глибоку стривоженість та запевнити, що ми працюємо над деескалацією ситуації", –  підкреслила Кнайсль.

 

 

Глава комітету німецького Бундестагу з питань зовнішньої політики Норберт Реттген впевнений, що ескалація Москвою напруженості в Азовському морі доводить відсутність інтересу з її боку до пошуку шляхів мирного врегулювання конфлікту з Україною. Про це йдеться у повідомленні у Twitter. "Так, на жаль. Ця ескалація є доказом того, що Росія, схоже, не зацікавлена в будь-яких результатах від переговорного процесу щодо України", – наголосив він.

 

 

 

"Федеральний уряд закликає до деескалації інциденту між Україною та Росією. Німеччина підтримує суверенітет та територіальну цілісність України. Це стосується і законодавства щодо судноплавства у Керченській протоці", – повідомляє речник німецького уряду Штефан Зайберт.  Крім того, уряд ФРН  наполягає на потребі забезпечення вільного проходу в Азовське море, а також закликав Росію звільнити захоплені судна та моряків. Між тим, німецька канцлерка Ангела Меркель під час телефонної розмови з Порошенком висловила занепокоєння ескалацією російської агресії із застосуванням зброї і повідомила, що робитиме все для деескалації.

 

 

 

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак заявив, що оскільки Польща є сусідом і України, і Росії, то уважно спостерігає за ситуацією між двома країнами. Відповідні служби, за його словами, не зареєстрували збільшення загрози для Польщі. Глава польського Міноборони також додав, що польський уряд рішуче виступає проти дій Росії в Азовському морі, які руйнують міжнародний порядок. У Польщі свою позицію щодо дій РФ також висловив голова партії "Громадянська платформа" (ГП) Ґжеґож Схетина. "Ми висловлюємо серйозне занепокоєння з приводу вчорашнього збройного інциденту, спровокованого Росією щодо нашого сусіда – України. Ми очікуємо, що уряд Польщі використовуватиме своє членство в Раді Безпеки ООН, щоб гарантувати реалізацію прав України на вільне пересування суден через Керченську протоку", – написав він  у Twitter.  Депутат Cейму від ГП  Роберт Тишкевич пише, що  Росії більше не вистачає панування на землі. "Вона хоче поширити свою владу і на води навколо Криму. Росія дестабілізує ситуацію напередодні виборів наступного року. Нам потрібна солідарна та тверда відповідь ЄС і НАТО", – додає він.

 

Член Палати представників Конгресу США від Республіканської партії, співголова Українського конгресового кокуса Брайан Фіцпатрік заявив, що США повинні стати пліч-о-пліч з Україною через явне порушення Росією міжнародного права в Азовському морі.  "Кричуще порушення Росією міжнародного права в Азовському морі і її провокаційна атака на суверенітет України абсолютно неприйнятні. Росія повинна негайно відновити свободу пересування через Керченську протоку, щоб дозволити українським суднам вільно використовувати українські порти", – сказав він. За його словами, агресія РФ є прямою загрозою інтересам нацбезпеки США. "Я закликаю президента і адміністрацію притягнути до відповідальності Владіміра Путіна на наступному тижні на саміті G20. Ми повинні стати пліч-о-пліч з українцями", – наголосив конгресмен.

 

Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер закликав Вашингтон відреагувати на екскалацію в Азовському морі.  "Заява речниці НАТО висловлює підтримку Україні і закликає Росію поважати міжнародне право стосовно Керченської протоки. Було б гарно, аби Сполучені Штати сказали щось інше, ніж твіт Дональда Трампа, який показує брак його розуміння фінансування НАТО". Зокрема, дипломат згадує твіт глави Білого дому :"Європа мусить платити їхню частку за військовий захист. Європейський Союз впродовж багатьох років наживався на Сполучених Штатах у плані торгівлі, а тепер вони не виконують своїх військових зобов’язань у НАТО. Це має швидко змінитися!"

 

Водночас віце-президент Атлантичної ради Деймон Вілсон вважає, що зростання напруженості між РФ та Україною в Азовському морі – це відлуння російських провокацій, які призвели до війни з Грузією влітку 2008 року. На його думку, протягом декількох місяців російські війська працювали над тим, щоб зробити Азовське море внутрішніми російськими водами для того, щоб відокремити східні порти України й укріпити контроль Москви над Кримом. "Поетапний підхід в Москві схожий на" повзучу анексію ", яку ми спостерігали в Грузії в 2008 році – будь-який окремий хід не має драматизму, але в сукупності Росія досягає стратегічних результатів. Сьогодні росіяни посилилися з метою залякування України у відстоюванні власних зусиль, щоб захистити свій доступ до цих міжнародних вод та власних портів ", – сказав він.

 

Колишній заступник голови Пентагону Майкл Карпентер стверджує, що захоплення РФ українських кораблів поблизу Керченської протоки – це частина російської стратегії посилення контролю над Азовським морем і блокування українського морського руху. Карпентер переконаний, що Сполучені Штати повинні негайно відреагувати, надавши Україні радари та протикорабельні ракети для захисту прибережної частини Азовського моря. "Сполучені Штати також повинні запровадити повне заморожування активів хоча б одного великого російського банку, такого як Сбєрбанк, ВТБ чи Газпромбанк. Якщо санкціонування російського банку, або декількох банків, якщо Росія спочатку не відреагує, повинно бути обумовлено тим, що Росія відновить доступ України до своїх портів і виведе свої війська з Донбасу. Доки це не відбудеться, витрати на Кремль повинні продовжувати зростати ", – стверджує він.

 

Крім того, шведсько-американський економіст Андерс Ослунд зауважує, що  "НАТО та США повинні відправити кораблі ВМС в Азовське море, щоб гарантувати, що вони залишаться відкритими для міжнародних перевезень". За словами Ослунда, такі заходи повністю відповідатимуть Конвенції ООН з морського права 1982 року  та Конвенції Монтре 1936 року.

 

Також екс-посол США в Україні Джон Гербст описує зіткнення суден і рішення РФ закрити Керченську протоку як "подвійну провокацію". Ці заходи, за словами Гербста, були "останніми в небезпечній грі, яку Кремль розпочав минулого квітня, коли він почав" оглядати "комерційні кораблі, які йдуть до і з українських портів Маріуполя та Бердянська у Азовському морі. З тих пір російський військово-морський флот піддавав перевіркам понад 150 кораблів, які сповільнюють рух вантажів та підвищують вартість доставки до і з Донбасу ". Гербст відзначає, що Москва має дві цілі. "По-перше, вона хотіла б підняти вартість для української економіки. Збільшення витрат на доставку призводить до підвищення цін, меншого обсягу експорту та меншого економічного зростання".  "Друга мета полягає в тому, щоб змусити Україну прийняти якісь військові дії для захисту судноплавства в портах та від її портів".

 

Публіцист Пітер Дікінсон у статті для аналітичного центру Atlantic Council наголошує, що найбільш ефективним способом для деескалації РФ було б рішення відправити багатонаціональну військово-морську робочу групу, щоб пройти крізь Керченську протоку та до порту в Маріуполі. "Невиконання цього завдання призведе до довготривалої блокади південно-східного морського узбережжя України та збільшення російських зусиль, спрямованих на знищення судноплавства до Одеської області, значно наблизивши світ до суттєвої ескалації конфлікту", – підсумовує аналітик.

 

Екс-президент Freedom House та керуючий партнер Myrmidon Group LLC Адріан Каратницький підкреслює, що НАТО, Сполучені Штати та Захід повинні реагувати на посилення санкцій, створення  більш широкої військово-морської присутності в Чорному морі та збільшення військової допомоги Україні. На його думку, якщо РФ продовжуватиме свою військову агресію, має бути втілене виключення Росії з банківської системи SWIFT.