Реакція на костянтинівську трагедію в соцмережах: винних покарати, але на провокації не піддаватися

17 Березня 2015, 13:32

16 березня у Костянтинівці бронемашина ЗСУ на смерть збила дитину та травмувала ще одну дитину та жінку, після цього в місті почався стихійний мітинг. Інцидент за участю військових спровокував хвилю коментарів та дискусій у соцмережах. Упродовж доби "кремлеботи" та сепаратистьски налаштовані особи підігрівають градус ситуації до рівня істерики, періодично роблячи пости про "зачистки" у Костянтинівці про каральні спецзавдання "Правого сектору" в місті та ще кількадесят звинувачень на адресу українських військових.

Тиждень.ua зібрав кілька коментарів у соцмережах, автори яких намагаються тверезо оцінити причини і наслідки костянтинівській трагедії.

Оглядач Денис Казанський переконаний, що із трагедії в Костянтинівці російська пропаганда влаштує справжній скандал, адже нарешті з'явився реальний привід звинуватити українську армію в кровопролитті.

"Після трагічного ДТП за участю ЗСУ на місці події з’явилися провокатори, які стали розпалювати масові заворушення, кидати каміння в машини, що проїжджали, закликати до погромів. Вони чудово знали, чим українські військові відрізняються від «ополченців». Коли ті давлять людей – протестувати не можна. Розстріляють на місці. А в солдатів можна кидати каміння, вони не будуть стріляти у відповідь", – коментує Казанський.

Далі він аналізує реакцію в соцмережах сепаратистськи налаштованих осіб щодо події.

"Читаю коментарі «Вконтакте». Складається враження, що у прибічників ДНР свято. Така радість з приводу збитої дитини. Нарешті є привід звинуватити армію в реальному кровопролитті", – зауважує він.

"У депресивному місті  досить сильні симпатії до сепаратистів. Досить було іскри, яка вчора і з’явилася. Зрозуміло, тепер цей випадок активно розганяється по соцмережах "кремлеботами", якими нагнітається ненависть та істерика. Погано, що винуватцями ДТП справді були військові. За інших обставин трагедія не мала б політичної складової, а тепер пляма падає на всі збройні сили", – пише журналіст.

Далі Казанський припускає подальші сценарії висвітлення цієї події у російському інфопросторі.

"Треба, звісно, покарати тих, хто влаштовував цю аварію і убив людей. Звісно, із цієї трагедії російська пропаганда влаштує справжній карнавал. А п’яні ополченці будуть і надалі тихо давити людей в підконтрольних їм містах, без інформаційного супроводу", – підкреслив він.

Журналіст В'ячеслав Чечіло висловлює невдоволення щодо постійного втручання у внутрішні справи України її північного сусіда, навіть і в цій трагедії в Костянтинівці.

"Я розумію, коли смертю дівчинки в Костянтинівці обурені жителі Донбасу. Розумію невдоволення людей із Одеси та Харкова. Бачу, як боляче нормальним людям у Києві та Львові. Але коли московські ура-патріоти починають писати в ФБ «Путін, помстися!» – хочеться піти й записатися до «Правого сектора». Коли ви уже своєю країною займетеся і дасте нам можливість спокійно домовитися між собою? Без вашого воєнторгу, ваших відпускників та вашого Путіна", – зауважує журналіст.

"Те, що сталося в Костянтинівці не має виправдання і винні в смерті дитини мають бути покараними, у найсуворіший спосіб, від відповідальності їх не врятують ні погони ні заслуги. Але прошу громадян не піддаватися на провокації сепаратистів, які використовують будь-яку ситуацію для дестабілізації ситуації в прифронтових містах", – підкреслив він.

Журналіст Юрій Бутусов переконаний, що судовий процес щодо ДТП та загибелі дитини треба організувати саме в Костянтинівці, щоб люди побачили, що влада карає за п'яні злочини швидко й ефективно.

"Але судити треба не тільки двох злочинців. Судити треба обов'язково їхнього командира. Потрібен процес, де все керівництво підрозділу, батальйону, бригади дає свідчення. Щоб запам'яталося. Щоб люди побачили абсолютну нетерпимість до п'яної злочинності. І щоб вони побачили, що закон на українському Донбасі існує – на відміну від багаточисельних випадків на окупованій Росією території Донбасу, коли в ДТП чи просто через бандитські "розборки" гинуть мирні люди і злочини залишаються безкарними. Коли танки давлять людей в Донецьку – там ніхто не виходить на мітинг – тому що там через протест люди просто зникають", – підкреслює Бутусов.

Він вважає, що алкоголізм потрібно лікувати не репресіями, а реформами.

Крім цього, Бутусов закликає громадян "не змішувати хороших воїнів, яких у нас з'явилося чимало за рік війни, з невмотивованими чи недисциплінованими людьми".

Журналіст місцевого костянтинівського видання Олександр Дерека підкреслює, що важливо встановити не тільки тих, хто винний у смерті дитини, а й зрозуміти самі причини такого інциденту.

"Чому дитина загинула в ДТП за участю бойової машини? Чому вулицями наших міст щодня їздить військова техніка? Може, варто зрозуміти причину всього, що відбувається? 

Імовірно, приналежність до українських військових чи ополченців самопроголошених республік уже не має особливого значення для тих людей, які втратили своїх близьких. Запитайте у родичів роздавлених танком в машині на перехресті вулиці Артема та Садового проспекту в Донецьку, чи легше їм від того, що це був не український солдат? Впевнений, що ні!", – підкреслив журналіст.

Він зазначив, що поки у місті лунають вибухи, доти й гинутимуть люди.

"То, може, досить уже кликати війну в свій дім!?", – резюмує Дерека.