«Особисто я і вся Німеччина хочемо, щоб Британія була важливою частиною і активним членом Європейського Союзу. Ми готові говорити про бажання Британії, але треба розуміти, що інші країни теж мають свої бажання і треба знайти справедливий компроміс. Ми інтенсивно обговоримо з Британією її конкретні ідеї, а для цього потрібен буде час в наступні місяці», – заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель.
«Не все має вирішуватись у Брюсселі і Брюсселем, але політика «зняття вершків» просто не спрацює. Європа – не сума національних інтересів, а спільність доль, які переживають важкі часи», – вважає глава МЗС Німеччини Гідо Вестервелле.
«Зараз на Європу вказують пальцем в першу чергу ті самі люди, які несуть відповідальність за затримки її розвитку. Кемеронівська Європа на замовлення – не варіант. Нам треба зосередитись на робочих місцях і зростанні замість того, щоб губитись в дискусіях щодо договорів», – вважає президент Європейського парламенту Мартін Шульц.
Досить стримано на плани Британії відреагувала і Європейська Комісія.
«В інтересах Європи і Британії, щоб Британія залишилась центром ЄС», – пояснила речниця президента Єврокомісії Жозе-Мануеля Баррозу. Сам він уникає будь-яких коментарів.
«Це може бути небезпечним і для самої Великої Британії. Британія поза Європою? Складно. Днями я був на зустрічі з великою кількістю британців, зокрема бізнесменів, і я сказав їм, що якщо Велика Британія вирішить покинути Європу, ми розгорнемо червону килимову доріжку [щоб їх залучити]», – підкреслив міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус.
«Кемерон сказав, що хоче, щоб Велика Британія формувала майбутнє. Як можна впливати на майбутнє, якщо ви їдете по реверсній полосі, тоді як усі інші знаходяться на швидкісній трасі? У мінливому світі голоси Європи почують лише якщо ми об’єднаємо зусилля. Як каже африканське прислів’я, якщо хочеш подорожувати швидко, їдь сам, якщо хоче подорожувати далеко, їдь з кимось. Я трохи здивований, що Британія хоче змінити правила. Британія не новий член і не щойно приєдналась до Європейського Союзу. Вона могла впливати на переговори щодо усіх правил і договорів. Якщо ми відкриємо скриньку Пандори, знову почнеться тяганина і буксування, і ми закінчимо в тій же точці. Оголосивши референдум у 2017 році Кемерон ризикує на багато років паралізувати Європейський Союз. Але Великій Британії потрібен Європейський Союз і особливо функціонуючий єдиний ринок», – переконаний глава Комітету з європейських справ німецького Бундестагу Гюнтер Кріхбаум.
У свою чергу британський політик, лідер лейбористів Ед Мілібенд назвав заяви Кемерона словами «слабкого прем’єр-міністра». Він звинуватив Кемерона у створенні невизначеності.
А колеги Кемерона по коаліції представники ліберально-демократичної партії висловились проти референдуму про вихід з ЄС. За словами голови партії Ніка Клегга, роки невизначеності через нові переговори про перегляд позиції Британії в Європі не є в інтересах країни.
Нагадаємо, 23 січня прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон заявив, що країна планує переглянути умови співпраці з Європейським Союзом та впродовж п’яти років провести референдум щодо її членства в Союзі.
А опитування міжнародної компанії Angus Reid оприлюднене у серпні засвідчило, що виходу з ЄС хочуть 46% британців.