З 2008 року у результаті расистських актів в Російські Федерації в середньому щомісяця було вбито 9 осіб. Лише у 2011 кількість жертв склала 15 осіб. При цьому, неонацистами в більшості є школярі та студенти.
Загалом, в Росії проживає 12 млн іммігрантів, основна частина яких є вихідцями із колишніх центрально-азійських республік СРСР та Кавказу. Водночас, у проявах ксенофобії і расизму різниці між іммігрантами та представниками національних меншин Російської Федерації немає.
Головним чинником, що впливає на плекання нацистських настроїв серед молоді, на думку міжнародних експертів, є шкільна програма. Саме в ній наголошено на тому, як Московський князь боровся проти незваних гостей – монголів, як цар Олександр виганяв Наполеона із Росії та як Червона Армія боролася проти гітлерівців.
«Це частина російської самоідентичності: добрі завжди перемагають, і це МИ», – зазначає професор університету міста Редфорд (США) Григорій Іоффе, котрий займається проблемами мігрантів у Росії.
Зазначимо, як показали дослідження Левади-Центру, кількість росіян, які відчувають у своїй країні проблему етнічної дискримінації поступово зростає. У 2009 році їх було 43% від усього населення країни.
При цьому, групою, яку дискримінують, більшість респондентів вважають в першу чергу росіян, тоді як «люди інших національностей», на їхню думку, «поводяться образливо щодо росіян» (50%), «не виявляють до росіян достатньої поваги» (47%), «не відчувають вдячність за те, що живуть на російській землі» (44%) та інше.
Загалом, на думку керівника інформаційно-аналітичного центру «СОВА» Александра Верховського, расизм дуже глибоко вкорінений в російському суспільстві, а тому уряд не зможе вирішити ці проблеми. Для цього, як вважає правозахисник, треба змінити навчальні плани в школах та відкрито визнати мультикультурне обличчя Росії.