Основою міжнародного пливу Китаю лежить його економічна могутність. Але не меншу роль відіграє вміння Пекіну маніпулювати політичними, економічними та суспільними подіями у країнах, котрі становлять для нього інтерес. Про це йдеться у звіті американського аналітичного центру RAND, опублікованому 30 червня 2021 року.
“Якщо гігантський магніт економіки Китаю становить гравітаційний центр його впливу, то його вміння проникати до інших країн та ефективно маніпулювати сприйняттям та подіями є провідним інструментом” – пишуть автори звіту.
Читайте також: Співпраця з КНР – хрест на євроатлантичному шляху України: Free Hong Kong Center
Ресурси, котрі Китай вкладає до певної країни, найлегше піддаються вимірюванню, оскільки виражаються у об'ємах торгівлі та інвестицій, кількості візитів вищих посадових осіб, китайську присутність у національних медіа, тощо. Однак, як стверджують аналітики RAND, це все ж не досконалий інструмент прогнозування.
Другим за ефективністю є цілеспрямований пропагандистський вплив на конкретних лідерів, еліт та осіб, що формують суспільну думку, який нерідко здійснюється приховано та з використанням фінансових стимулів.
Читайте також: Непереборний?
Аналітики RAND виділяють шість груп чинників, котрі може використовувати Китай для впливу на конкретну країну. Так, йдеться, про культурну та ціннісну спільність; спільність інтересів або загроз; засоби м'якої сили, що формують привабливий образ Китаю; детальне знання місцевого контексту, зокрема розуміння структури влади; загальна вразливість держави до зовнішнього впливу, зокрема внаслідок корупції; сприятливий міжнародний контекст.
Проте автори звіту відзначають, що здійснюючи свій вплив, Китай стикається із дилемою: чим сильніше Китай намагається використати свої можливості для досягнення результатів у конкретній країні, тим різкішу зворотню реакцію це провокує, і тим більше ці країни відкидають ці спроби.