Про це йде мова в зверненні низки вчених, правозахисників і депутатів до голови Верховної Ради України Володимира Литвина.
«Законопроект (…) спрямований на підрив статусу української мови як державної та його витіснення з ужитку в усіх сферах публічного життя в більшості областей України. Більшість ключових положень проекту закону в своїй основі явно суперечать Конституції України», – йдеться у зверненні.
«У разі прийняття і втілення в життя цього законопроекту ще більший масштаб набудуть порушення мовних прав українців і представників інших національних меншин України, може початися процес федералізації країни, виникне серйозна загроза цілісності держави», – підкреслюють автори звернення.
Крім того, в документі особливо наголошується, що законопроект передбачає заходи по використанню регіональних мов або мов меншин при наявності 10% носіїв регіональної мови на окремій території, «проте критерій визначення кількості носіїв регіональних мов є довільним».
«Такого критерію немає в жодному міжнародно-правовому акті. Це зроблено з однією метою – забезпечити використання переважно російської мови поряд або замість української, як державної, на більшій частині території України», – підкреслюється в зверненні.
У зв'язку з цим автори документа закликають Литвина та народних депутатів всіх фракцій «відмовитися від прийняття цього антиконституційного документа, який суперечить національним інтересам України і загрожує громадянському миру в нашому спільному домі – Україні».
Під зверненням підписалися, зокрема, правозахисники Олесь Шевченко, Василь Овсієнко, лауреат Національної премії ім.Т.Шевченка Євген Сверстюк, професори «Києво-Могилянської академії» Лариса Масенко, Володимир Василенко, виконавчий віце-президент Конгресу Національних громад України Йосип Зісельс, народні депутати Олесь Доній, Юрій Гнаткевич.
Нагадаємо, на засіданні Верховної Ради 24 травня під час обговорення законопроекту про мовну політику між депутатами від опозиції й від Партії регіонів сталася бійка, після якої було госпіталізовано депутата від фракції БЮТ Миколу Петрука. Пізніше стало відомо, що БЮТівцю Степану Курпілю під час бійки зламали палець на руці.
Прокурор Києва доручив міліції провести перевірку за фактом цих подій у Верховній Раді.
Спікер Володимир Литвин спрогнозував, що продовження розгляду закону про мовну політику буде на наступному пленарному тижні.
Як відомо, Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій у зверненні до голови Верховної Ради України Володимира Литвина і народних депутатів висловила стурбованість ситуацією, яка склалась внаслідок внесення до порядку денного та розгляду Верховною Радою законопроекту «Про засади державної мовної політики». І закликала припинити мовні спекуляції.
А українські організації у Чеській республіці оприлюднили звернення, в якому закликали українців до "Захисту рідної мови".
Читайте також: Законопроект Колесніченка-Ківалова робить українську мову бездержавною