Радіоактивні відходи планують зібрати в Чорнобильській зоні за 10-12 років

6 Жовтня 2011, 08:23

«Сховище дасть змогу протягом близько 10-12 років зібрати всі джерела іонізуючого випромінювання в одному місці й таким чином зробити безпечнішим наше довкілля», – заявив голова держагентства Володимир Холоша 5 жовтня на урочистій церемонії відкриття початку будівництва сховища.

Введення об'єкта в експлуатацію заплановано на середину 2013 року.

Холоша підкреслив, що будівництво сховища фінансується в рамках ініціативи країн Великої вісімки «Глобальне партнерство проти поширення зброї й матеріалів масового знищення», загальна вартість проекту 120-125 млн гривень, у тому числі близько 8 млн фунтів стерлінгів надав уряд Великобританії, ще 2 млн євро – Європейський Союз.

Посол Великобританії в Україні Лі Тернер, який також взяв участь у церемонії, зазначив необхідність тісного співробітництва таких країн, як США, Німеччина, Франція, Швеція, у транспортуванні ДІВ з усієї України в сховище.

За даними Холоші, найбільше радіоактивних відходів в Україні зосереджено біля Одеси, Києва, Донецька, Дніпропетровська.

«Для безпеки громадян надзвичайно важливо екологічно розвантажити ці регіони», – заявив він.

Голова держагентства підкреслив, що потужності сховища розраховано на зберігання відходів, які завозитимуться виключно з регіонів України.

Сховище розраховане на прийом до 21 тис. ДІВ на рік, усього в ньому можна зберігати до 400 тис. ДІВ.

За словами Холоші, ДІВ – це невеликі за розміром капсули, в яких знаходиться високоактивна речовина, наприклад кобальт, цезій або стронцій.

«Вони використовуються наприклад при діагностуванні за допомогою рентгена, для лікування ракових захворювань. Вони дуже маленькі – від 1 до 15 см», – додав посол Великобританії.

Сховище створюється на основі комплексу виробництв «Вектор», проектування будівництва сховища тривало з 2008 до 2010 року.

За результатами тендера, у березні 2011 року було укладено контракт з генеральним підрядником будівництва – корпорацією «Укртрансбуд».

Нагадаємо, раніше МНС прогнозувало введення в експлуатацію РАВ наприкінці 2012 року-початку 2013 року.