Зокрема, депутат пропонує внести зміни до законів «Про вибори президента України», «Про вибори народних депутатів», а також «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, місцевих голів». Проекти передбачають встановлення вікового цензу у 65 років для обрання на всі перераховані в цих законах пости.
«Робота президента вимагає певної концентрації і віддачі значної частини фізичних і психічних сил. Фізіологічний ресурс людського організму обмежений, а тому непомірні за віком навантаження негативно впливають на емоційний стан і робочий клімат, – заявив автор у пояснювальній записці до законопроекту.
Аналогічне пояснення подається і до решти проектів.
На думку Потапчука, непомірні навантаження, що позначаються на емоційному стані депутатів, приводять «до вибуху агресії, яка неодноразово мала місце в стінах парламенту».
У Партії регіонів вважають недоцільним встановлювати подібні обмеження.
«Я вважаю, що біологічний вік – це одне, а вік політичного діяча – зовсім інше. У нас дуже багато прикладів, коли люди в серйозному віці досить активні і в політиці, і в культурному житті, тому потрібно проводити межу між біологічним віком і тим, як людина себе почуває», – заявив заступник глави фракції Партії регіонів Юрій Самойленко.
Примітно, що в разі підтримки ініціативи Миколи Потапчука парламентом право балотуватися на другий термін втратить президент Віктор Янукович, якому 9 липня 2015 виповниться 65 років (наступні президентські вибори пройдуть у жовтні 2015 року). Разом з тим залишиться право йти на вибори у головного суперника Віктора Януковича – Юлії Тимошенко, якій на той час буде тільки 55 років.
У Партії регіонів вважають, що підстав побоюватися того, що Віктор Янукович не зможе балотуватися на другий термін, у них немає.
«Я не знаю, спеціально чи це робилося під Януковича. Цілком можливо, тому що арифметика уперта річ – йому дійсно буде 65 у 2015 році. Але думаю, що цей законопроект навряд чи буде прийнятий», – додав Самойленко.
У фракції «БЮТ-Батьківщина» стверджують, що таким чином вони не хочуть перешкодити основному супернику Юлії Тимошенко на президентських виборах.
«Президент – це виборна посада, тому людям видніше, чи є у людини розум, сила і здатність керувати країною. Буває, що людина і в 45 з цим не впорається. Он Ющенка було 50 з хвостиком, а він виявився манною кашею, не здатною керувати країною», – додав народний депутат Володимир Яворівський.
Учасник минулих президентських виборів, почесний голова Соцпартії Олександр Мороз негативно оцінив ініціативу соратника Юлії Тимошенко.
«Досвід говорить про те, що депутатський стаж і досвід не можна придбати в інший спосіб. У такому віці люди часто демонструють активність, причому вона часто буває продуктивною», – заявив Мороз.
Його підтримали опитані депутати фракції «БЮТ-Батьківщина», яким вже виповнилося 65 років.
Довідка Тижня.
Подібні ідеї щодо встановлення вікового цензу не вперше виникають у Верховній Раді. Зокрема, у квітні 2009 року депутат від фракції Партії регіонів Юрій Мірошниченко в ефірі "Свободи на Інтері" заявив про кулуарні переговори з підвищення вікового цензу з 35 до 40 років для кандидатів у президенти. Експерти заявляли, що такі ідеї виникли, аби виключити зі списку кандидатів у президенти лідера партії "Фронт змін" Арсенія Яценюка.
Нагадаємо також, Кабмін розробив законопроект, в якому пропонується знизити вік молоді з нинішніх 35 до 29 років для зменшення черги на пільгові молодіжні кредити. Міністерство освіти і науки, молоді та спорту пообіцяло не ініціювати такі зміни.