У пояснювальній записці автори законопроекту відзначають, що президент, який згідно з Конституцією, здійснює помилування, так і не спромігся внести на розгляд Верховної Ради закон про порядок здійснення помилування і здійснює помилування відповідно до свого указу, яким затверджено Положення про порядок здійснення помилування (остання редакція Указу від 16 вересня 2010 року N 902/2010). А це, відзначають депутати, суперечить чинному законодавству.
У законопроекті пропонується розширити коло осіб, які можуть просити про помилування. Окрім засудженого це можуть бути близькі особи та родичі, а також уповноважений Верховної Ради з прав людини. Клопотання про помилування може подаватися лише після набрання вироком законної сили.
Автори законопроекту пропонують подавати прохання про помилування президенту України через консультативно-дорадчий орган, що забезпечує діяльність президента України. Водночас, у випадку засудження особи до довічного позбавлення волі, клопотання про помилування може бути подано після відбуття засудженим не менше двадцяти років призначеного покарання.
Під час розгляду клопотання пропонується враховувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, строк відбутого покарання, особу засудженого, каяття, сприяння розкриттю злочину, поведінку особи до засудження та в установах і органах виконання покарань. Також пропонується звертати увагу на стан відшкодування завданого збитку або усунення заподіяної шкоди та інші обставини, пропозиції адміністрації установи виконання покарань або іншого органу, який виконує покарання, спостережної комісії, служби у справах неповнолітніх, місцевого органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, громадських організацій, трудових колективів тощо.
Клопотання про помилування і підготовлені матеріали попередньо розглядаються Колегіальним органом у питаннях помилування впродовж двох місяців з дня надходження клопотання до президента України.
Якщо рішення щодо помилування позитивне – президент України видає відповідний указ.
У разі відхилення клопотання повторний запит щодо особи, засудженої до довічного позбавлення волі, за відсутності нових обставин, може бути внесено на розгляд Колегіального органу не раніш як через п’ять років, а щодо інших засуджених – не раніш як через рік із часу відхилення попереднього клопотання. Повторне клопотання, що надійшло до закінчення цих строків, повертається заявникові з відповідним роз’ясненням.
Як відомо, наразі процедура помилування регулюється виключно указом президента.