Як пише газета «Коммерсанть-Украина», доопрацьований проект закону «Про основи державної регіональної політики» підготували і зареєстрували у Верховній Раді (ВР) 25 червня глава парламентського комітету з питань будівництва, містобудування, ЖКГ та регіональної політики Володимир Рибак (Партія регіонів) і його заступник у комітеті Юрій Сербін («БЮТ- Батьківщина»). Слід зазначити, що в 2010 році в ВР вже був зареєстрований законопроект з аналогічною назвою, авторами якого були інші народні депутати, однак Рада направила документ на повторне перше читання.
З доопрацьованого проекту закону зникла більшість положень, які спочатку вважалися ключовими – наприклад, про створення профільних загальнодержавних колегіальних органів – національної ради з питань державної регіональної політики та ради регіонального розвитку.
«Це дублювання повноважень Кабінету міністрів і роздування штатів. До того ж такого органу немає в Конституції», – пояснив Сербін необхідність внесення поправок у документ.
Головною новацією законопроекту є створення 27 агентств регіонального розвитку (АРР) при обласних радах, Верховній раді Криму, міських радах Києва та Севастополя. Передбачається, що АРР будуть реєструватися як «неприбуткові організації», а до складу їх засновників, крім органів влади, можуть входити громадські організації та бізнес-структури. У число основних завдань АРР входить розробка проектів стратегії розвитку відповідного регіону та плану її реалізації. Затвердження цих документів пропонується проводити на засіданнях місцевих рад.
Як пише видання, шанси на вступ закону в силу високі – представники Партії регіонів у комітеті з питань будівництва, містобудування, ЖКГ та регіональної політики підтримують даний документ. Тим часом в комітеті є і його противники.
«Нам дуже потрібний закон, який регулює державну регіональну політику. Сьогоднішня ситуація, коли будівництво автобусної зупинки потрібно затверджувати в Києві, категорично неприйнятна. Але той закон, що розроблений сьогодні, нездатний вирішити цю проблему. Так що краще взагалі нічого не приймати, ніж робити закон для галочки», – заявив народний депутат Віктор Матчук («Наша Україна-Народна самооборона»).
Автори проекту стверджують, що при його розробці врахували європейський досвід.
«У Чехії або Польщі діють такі ж агентства, і вони довели свою ефективність. У нас же розробкою планів розвитку займаються відразу кілька департаментів у місцевій адміністрації, і їх роботу ніхто не координує», – зазначив Сербін.
У той же час Матчук нагадав, що перед створенням агентств країни ЄС, на відміну від України, в корені змінили систему державного управління.
«Україні також потрібна адміністративно-територіальна реформа. Цей етап проходили всі країни Східної Європи. Я не виключаю, що проект буде підтриманий. Проте він нічого не змінить в системі управління регіональною політикою», – констатував він.
Нагадаємо, 10 грудня 2010 року президент Віктор Янукович підписав указ про скорочення кількості міністерств із 20 до 16, з 112 органів центральної виконавчої влади передбачалося створення 63, а також зменшення кількості держслужбовців.
За словами міністра юстиції Олександра Лавриновича, після адміністартивної реформи із 36 членів уряду залишилося 17, 111 органів центральної виконавчої влади реорганізовано на 74. Причому із 69 контрольних органів залишилося 11. Обслуговуючий апарат Кабміну скорочено більш ніж на 50%.
Апарати центральних органів влади зменшили на понад 17%: з 26 тис. 354 осіб до 21 тис. 173. Щодо територіальних органів планується, за словами Лавриновича, в середньому скоротити 24% працівників. Із 157 тис. 142 осіб залишиться 134 тис. 389 чиновників.