Раді пропонують проводити вибори мерів у два тури

22 Березня 2012, 08:29

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина».

Законопроект про внесення змін до закону «Про вибори депутатів Верховної ради Криму, місцевих рад, сільських, селищних і міських голів» зареєстрували у середу, 21 березня, у Верховній Раді народні депутати Ірина Геращенко та Кирило Куликов («Наша Україна-Народна самооборона»). Автори документу співпрацюють з партією УДАР. Її голова Віталій Кличко неодноразово заявляв про намір балотуватися на пост мера Києва на чергових виборах.

Законопроект передбачає зміну системи виборів мерів міст. Згідно з чинним законодавством, міських голів обирають відносною більшістю – перемагає кандидат, за якого віддано більшу кількість голосів виборців. Часто це призводить до перемоги політиків, які набрали значно менше 50% голосів.

«На сьогодні в більшості міст ми маємо мера меншості», – констатує Геращенко.

Вона пропонує обирати мерів міст у два тури. Для перемоги в першому турі, на її думку, потрібно отримати підтримку абсолютної більшості; у разі якщо цього не відбулося, двоє лідерів виходять у другий тур, де діє правило відносної більшості (набирати більше 50% голосів необов'язково).

Експерти підтримують ініціативу опозиції.

«Логічно зробити два раунди на виборах мера, щоб переконатися, що перемогу здобув кандидат, який має підтримку людей. Негативних наслідків у цієї норми тільки два – проведення виборів потребуватиме більше часу і більше фінансів», – пояснив глава представництва IFES в Україні (неурядова організація, що спеціалізується на питаннях виборів) Девід Енніс.

У парламентській більшості визнають, що запропонований законопроект більш прогресивний, ніж діюча система, проте голосувати за нього не мають наміру.

«Я не думаю, що найближчим часом це питання зможе пройти через парламент, адже два тури – це збільшення вартості виборів. Хоча в принципі ідея вартісна, і коли-небудь до неї треба буде повернутися», – зазначив заступник голови комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Олександр Черноморов (Партія регіонів).

Геращенко впевнена, що позиція Партії регіонів має політичне підгрунтя: «Однак це не привід опускати руки і не реєструвати проект. Впевнена, рано чи пізно цю норму приймуть», – підкреслила вона.

Нагадаємо, у 2008 році перед позачерговими виборами мера Києва парламент вже обговорював аналогічний законопроект, але тодішній президент Віктор Ющенко пообіцяв ветувати його, назвавши запропоновану норму проявом «не демократії, а політтехнології». Збереження колишньої системи принесло перемогу Леоніду Черновецькому, який набрав 37,72%. Представники опозиції, які не зуміли домовитися про висунення єдиного кандидата, зайняли 2-е і 3-е місця – Олександр Турчинов – 19,13%, Віталій Кличко – 17,97%. З тих пір проекти, що передбачають введення двотурової системи виборів, неодноразово реєструвалися в Раді, але не отримували підтримку більшості.

У світовій практиці більш поширені вибори мерів в один тур, проте зустрічається і двотурова система. Зокрема, в Польщі мерів всіх міст обирають в два тури. У Франції для малих міст діє однотуровая система, однак мер Парижа повинен отримати підтримку абсолютної більшості.