Рада Безпеки ООН 2 березня одноголосно прийняла проект резолюції із засудженням КНДР. Йдеться вже про п'яту резолюцію, яка передбачає найжорсткіший за останні 20 років режим санкцій щодо КНДР, зважаючи на недавній запуск балістичної ракети.
Спочатку Радбез ООН збирався розглянути цей документ, підготовлений США і КНР, у вівторок, 1 березня. Однак, за повідомленням американської сторони, голосування було відкладено до середи на прохання російської сторони, яка взяла додатковий час для вивчення проекту. При цьому в документі підкреслюється, що нові обмежувальні заходи не спрямовані на те, щоб створювати "несприятливі гуманітарні наслідки" для населення країни.
Уперше резолюція вимагає від 192 країн-членів ООН інспектувати будь-які судна, які прямують в КНДР і з цієї країни, на предмет незаконних товарів, а також ввести заборону на поставки легкого стрілецького озброєння. Документ вимагає від усіх країн видворити північнокорейських дипломатів, причетних до "незаконної діяльності".
Читайте також: США розкрили подробиці резолюції про посилення санкцій проти КНДР
Відповідно до резолюції вводиться заборона на експорт з КНДР вугілля, заліза, залізної руди, доходи від якого використовуються для розвитку ядерної і ракетної програм, а також передбачається повна заборона на експорт золота, титану, ванадію і рідкісноземельних мінералів, забороняються поставки Пхеньяну авіаційного та ракетного палива.
Країнам також пропонується заморозити рахунки компаній і організацій, пов'язаних з ядерною і ракетною програмами Північної Кореї.
Резолюція забороняє всім країнам відкривати філії та представництва північнокорейських банків, створювати з ними спільні підприємства, а також зобов'язує держави закрити протягом 90 днів усі відділення, філії та представництва банків КНДР і припинити з ними відносини.
Документ розширює список заборонених до постачання в КНДР предметів розкоші, включаючи дорогі годинники, снігоходи, гідроцикли і кришталь.
Резолюцією передбачено додавання в "чорний список" 16 громадян Північної Кореї і 12 організацій, включаючи Державне агентство з освоєння космосу, яке відповідало за лютневий ракетний пуск.
Як відомо, щодо КНДР вже прийняті чотири санкційні резолюції з часу проведення країною першого ядерного випробування в 2006 році. Нова резолюція вимагає від КНДР дотримуватися положень колишніх санкцій резолюцій і відмовитися від усіх видів зброї масового знищення та програми створення балістичних ракет. У документі висловлюється рішучість РБ ООН "вжити подальших суттєвих заходів" в разі проведення Пхеньяном нових ядерних випробувань і пусків ракет.
Читайте також: Північна Корея відмовилася від участі в міжнародних сесіях РПЛ ООН
Резолюція підтверджує "важливість підтримання миру і стабільності на Корейському півострові та в Північно-Східній Азії в цілому і висловлює прихильність мирному, політико-дипломатичного врегулювання ситуації". Документ також закликає до відновлення шестисторонніх переговорів (РФ, КНР, США, Японія і дві Кореї) з метою досягнення "перевіряється денуклеаризації мирними шляхом Корейського півострова".
КНДР вийшла з переговорного процесу в 2008 році.
Зазначимо також, що президент США Барак Обама привітав одностайне прийняття резолюції, яка передбачає посилення санкцій відносно КНДР. У письмовій заяві Обама відзначив, що нові санкції ООН щодо КНДР є "твердою, єдиною і належною відповіддю з боку міжнародного співтовариства". У документі наголошується, що дії ООН служать для Північної Кореї повідомленням про необхідність зупинити провокації, які "жахливо порушують" численні резолюції ООН.
Нагадаємо, 7 лютого КНДР заявила про успішне виведення на орбіту супутника, що одразу спричинило хвилю засудження Ради Безпеки ООН, адже випробування відбулося всупереч усім резолюціям Радбезу. Північна Корея також заявила про намір здійснити нове ядерне випробування. У відповідь, до Південної Кореї в рамках демонстрації сили проти агресивної політики КНДР прибули найсучасніші винищувачі США, здатні нести ядерний заряд.