Верховна Рада звертається до парламентів держав-членів Євросоюзу, США, Канади і Японії, до Європейського парламенту, чинного глави ОБСЄ, глави МЗС ФРН Франка-Вальтера Штайнмайера, представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуні Міятович із закликом консолідувати зусилля щодо дотримання прав українських журналістів Романа Сущенка та Миколи Семени, а також сприяти терміновому допуску консулів до Сущенка. Відповідну заяву (№5220) народні депутати підтримали на пленарному засіданні в середу 245 голосами.
"Звертаємося до Вас з наполегливим закликом консолідувати зусилля зі звільнення українських журналістів, засудити дії Російської Федерації, які грубо порушують права людини, сприяти негайному допуску консульських посадових осіб України та адвоката до утримуваного Романа Сущенка. Тільки спільними діями України та міжнародного співтовариства ми можемо зупинити грубі порушення прав людини, які, на жаль, стають постійною практикою в Російській Федерації ", – йдеться в заяві.
Народні депутати підкреслюють, що ці та інші справи щодо громадян України, які незаконно утримуються в Росії і на окупованій території України, – "яскраве свідчення того, що Російська Федерація продовжує масово порушувати права людини, застосовуючи при цьому методи насильницького захоплення на своїй території або викрадення з території України заручників, з подальшим висуненням абсурдних звинувачень проти них". Крім того, стосовно затриманих українців активно застосовуються "психологічний тиск і фізичні тортури".
"Ми твердо переконані, що у вищезгаданих випадках переслідування громадян України безпосередньо пов'язане з їхньою професійною журналістською діяльністю. Такими діями представники Російської Федерації намагаються взяти в заручники тих, для кого захист прав людини і свободи, в тому числі свобода слова, складають основну цінність і суть їхньої роботи, а також залякати журналістів. Така злочинна мета не повинна бути досягнута", – йдеться у заяві.
Нагадаємо, Роман Сущенко – паризький кореспондент українського інформаційного агентства "Укрінформ", прибув до Росії у приватних справах, перебуваючи у відпустці. Члени Громадської спостережної комісії Москви виявили його 2 жовтня в московському СІЗО "Лефортово".
ФСБ назвала українського журналіста Сущенка кадровим розвідником, який нібито збирав відомості про діяльність російських Збройних сил РФ. У Головному управлінні розвідки Міноборони України назвали цю інформацію фейком.
Захист українського журналіста Романа Сущенка подав скаргу на арешт. Сам Сущенко не визнає себе винним у шпигунстві.
Укрінформ вважає затримання Сущенка спланованою провокацією. Українські правозахисники назвали кореспондента інформаційного агентства "Укрінформ" Романа Сущенка в Москві частиною російської війни проти України.
Міжнародна та Європейська федераціїжурналістів підтримали заклики до російської влади звільнити українського журналіста Романа Сущенка.