Рада зробила держзакупівлі ще менш прозорими

17 Травня 2011, 12:06

За прийняття в цілому законопроекту №7532 проголосував 231 депутат при мінімально необхідних 226.Рада виключила відповідні норми із закону "Про здійснення державних закупівель".

Новий закон передбачає кілька нововведень, головними з яких є два. По-перше, процедура «закупівлі в одного учасника» не повинна отримувати дозволи у Мінекономрозвитку, як було доcі.

По-друге, з-під впливу закону виводяться гроші державних підприємств. Згідно з даними Держстату, у 2011 році з передбачуваних держзакупівель на 321 млрд грн близько 280 млрд припадає на держпідприємства і підприємства, де держава володіє більше 50%.

Відтепер закупівлі державних підприємств будуть регулюватися не законом, а майбутніми рішеннями Кабінету міністрів.

Таким чином Рада розширила перелік, за яким замовник може застосовувати процедуру, зокрема до переліку увійшли закупівлі на товарних біржах і закупівлі при припиненні господарської діяльності, у тому числі й у разі банкрутства.

Крім того, Рада розширила перелік умов договору про закупівлю, які можуть змінюватися до виконання сторонами своїх зобов'язань у повному обсязі.

Якщо чинне законодавство передбачає єдину умову – скорочення обсягів закупівлі, то парламент також встановив ще низку умов – зміна ціни товару (у разі якщо це не призведе до збільшення суми договору і відбулося не раніше 3 місяців після його підписання), збільшення строку дій договору та виконання його зобов'язань у разі об'єктивно підтверджених обставин, у тому числі й форс-мажорних.

Рада передбачила підвищення штрафів для посадових осіб, які порушують законодавство, що регулює процедуру державних закупівель, з 300-700 (5,1-11,9 тис гривень) не оподатковуваних податком мінімумів доходів громадян до 700-1 000 (11,9-17 тис гривень) неоподатковуваних мінімумів.

Разом з цим якщо порушник повторить подібні дії протягом року після накладення штрафу, на нього накладає повторний штраф, що підвищується з 700-1 000 (11,9-17 тис гривень) не оподатковуваних податком мінімумів доходів громадян до 1 000-1 500 (17-25,5 тис гривень) неоподатковуваних мінімумів.

Крім того, депутати відмовилися від свого наміру зобов'язати державні підприємства під час проведення процедур закупівель керуватися нормами порядку, затвердженого урядом, замість закону "Про здійснення державних закупівель".

Також депутати скоротили кількість документації про держзакупівлі, яка має оприлюднитися в обов'язковому порядку, зокрема документацію конкурсних торгів, а також протоколи розкриття конкурсної документації.

Віце-спікер Микола Томенко під час другого читання зазначив, що скорочення публікованих документів робить процедуру держзакупівель менш прозорою і ускладнює можливість оскарження процедур, і запропонував залишити норми чинного законодавства, але депутати не підтримали цю пропозицію.

Нагадаємо, 1 червня 2010 року Рада прийняла нову редакцію закону "Про здійснення державних закупівель".

Обсяг державних закупівель всіма органами влади та державними підприємствами у 2010 році склав 335 млрд грн – у 2,2 рази більше, ніж у 2009 році (175 млрд грн).