Верховна Рада остаточно ухвалила проект змін до Конституції у частині правосуддя. Рішення підтримала більшість від конституційного складу парламенту – 335 нардепів.
Запропонованими змінами, зокрема, передбачено скасування процедури обрання судді на термін на п'ять років уперше, натомість, суддів обиратимуть безстроково. Окрім того, суддів призначатимуть за поданням Вищої ради юстиції, що має забезпечити «виключно церемоніальну роль глави держави у цьому процесі». Суддів Конституційного суду обиратимуть, як і раніше на дев'ять років.
Повноваження щодо звільнення суддів та їх переведення з одного суду до іншого передаються Вищій раді правосуддя (цей орган має бути створений не пізніше 30 квітня 2019 року – Ред.).
Окрім того, запропоновані зміни виключають з тексту Конституції Розділ VII «Прокуратура». З повним текстом змін до Конституції можна ознайомитися за посиланням.
Більшість норм закону набудуть чинності через три місяці після дня його публікації. Виключенням стала нова редакція статті 124 Конституції, яка стосується юрисдикції Міжнародного кримінального суду в Україні, – ця норма запрацює тільки за три роки.
«Я хочу, щоб ніхто у цій залі не мав ілюзій. Це не є остаточне вирішення питання, і це не є завершення судової реформи. Це рішення, яке відкриває нам величезне вікно можливостей, щоб зробити судову реформу, забезпечити незалежність судів… принципу Верховенства права і довіри до судів… Якщо ми не відкриваємо це вікно – у нас немає такого шансу, якщо відкриваємо – у нас попереду ще багато роботи», – наголосив під час розгляду питання заступник голови Адміністрації президента Олександр Філатов, який предствив у Раді законопроект.
Без ухвалення цих змін до Конституції не зміг би запрацювати ухвалений сьогодні ж за основу та в цілому законопроект «Про судоустрій і статус суддів». Таким чином, у разі підпису президентом обох документів, оновлене законодавство про суд запрацює в Україні орієнтовно у вересні 2016 року.
Нагадаємо, Рада проголосувала указані зміни до Конституції у першому читанні у лютому 2016 року.