Рада відправила на доопрацювання законопроект про гарантування кібербезпеки

25 Травня 2017, 17:51

Верховна Рада України на пленарному засіданні у четвер, 25 травня, не підтримала у другому читанні та в цілому законопроект (№ 2126а) про основи гарантування кібербезпеки України і відправила його на повторне друге читання.

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій кілька разів ставив питання щодо повернення до розгляду законодавчої ініціативи, проте парламентарі не підтримали його.

Після тривалих умовлянь спікера і низки провальних голосувань нардепи все-таки змогли набрати достатню кількість голосів для того, щоб направити законопроект на повторне друге читання.

При цьому народні обранці при розгляді поправок виключили з документа ті з них, які викликали побоювання щодо функціонування системи електронних держзакупівель ProZorro.

Згідно з документом, координацію діяльності в сфері кібербезпеки, як складової національної безпеки України, здійснюватиме президент України через очолювану ним РНБО.

Національний координаційний центр кібербезпеки як робочий орган РНБО здійснюватиме координацію і контроль за діяльністю суб'єктів сектора безпеки і оборони, які гарантують кібербезпеку, вноситиме главі держави пропозиції щодо формування і уточнення стратегії кібербезпеки України.

Відповідно до законопроекту, Кабінет міністрів забезпечуватиме формування та реалізацію державної політики в сфері кібербезпеки, захист прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів України в кіберпросторі, боротьбу з кіберзлочинністю.

Крім того, уряд формуватиме вимоги і забезпечуватиме функціонування системи аудиту інформаційної безпеки на об'єктах критичної інфраструктури.

Також центральні органи виконавчої влади, місцеві держадміністрації, органи місцевого самоврядування, правоохоронні, розвідувальні органи, Збройні сили України, Національний банк України, об'єкти критичної інфраструктури, суб'єкти господарювання, які надають послуги, пов'язані з електронними комунікаціями, повинні забезпечувати в межах своєї компетенції заходи щодо гарантування кібербезпеки.

Перелік об'єктів критичної інформаційної інфраструктури затверджуватиме Кабінет Міністрів, а перелік об'єктів критичної інформаційної інфраструктури в банківській сфері формуватиме Національний банк.

Закон дає визначення таких понять, як кібербезпека, кібератака, кібертероризм, кіберзахист, кібероборона, критично важливі об'єкти інфраструктури, кіберрозвідку.

У документі також прописаний перелік підприємств, установ та організацій, які можуть бути віднесені до об'єктів критичної інфраструктури. Окрім того, там прописані завдання урядової команди на комп'ютерні надзвичайні події CERT-UA.

Нагадаємо, 5 квітня Укроборонпром розпочав підготовку до створення єдиного центру кібербезпеки.