Рада відхилила закон, який впроваджував обов’язкову військову підготовку студентів-медиків

12 Липня 2017, 14:00

Верховна Рада відхилила законопроект, який пропонує вести обов'язкове навчання студентів вищих медичних і фармацевтичних навчальних закладів військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби.

Президент України запропонував відхилити цей закон, проте народні депутати не погодилися з його пропозицією – за неї проголосували 102 народних депутати.

Після цього голова Верховної Ради Андрій Парубій, згідно з процедурою, поставив на голосування питання про подолання вето президента. Таку пропозицію підтримали лише 85 народних депутатів. Таким чином, закон визнаний відхиленим.

10 жовтня 2016 року Верховна Рада України 238 голосами прийняла в цілому закон "Про внесення змін до статті 11 закону України "Про військовий обов'язок і військову служби", що стосуються проходження студентами вищих медичних, фармацевтичних навчальних закладів військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу медичної служби в обов'язковому порядку "(№ 2210а).

17 листопада президент наклав на законопроект вето, а 21 листопада запропонував парламенту скасувати його.

За розрахунками Міноборони, реалізація закону потребуватиме додаткових витрат у 2017 році у розмірі близько 140 млн гривень, в 2018 – близько 280 млн гривень, в 2019 і наступних роках – 420 млн гривень (без урахування інфляції), і дані кошти не передбачені у Держбюджетах на 2016 та 2017 роках.

В пропозиціях президента до закону зазначається, що в вищих медичних, фармацевтичних навчальних закладах навчається близько 65 тисяч студентів (щорічно випуск лікарів становить 12 тисяч осіб). При цьому в медичних підрозділах Міноборони і Збройних силах існує близько 2,8 тисяч посад військових лікарів (провізорів), а наявний мобілізаційний ресурс офіцерів запасу медспеціальностей становить близько 60 тисяч осіб.

Таким чином, на думку Порошенка, введення обов'язкової підготовки всіх громадян, які отримують освітній ступінь вищої освіти в медвузах за програмою підготовки офіцерів запасу медслужби, призведе до випуску офіцерів запасу медспеціальностей з перевищенням існуючої потреби в комплектуванні первинних посад майже в 20 разів. Тому президент вважає, що військову підготовку студентів за програмою офіцерів запасу медслужби доцільно здійснювати в рамках державного замовлення на відповідних фахівців.