Верховна Рада прийняла проект закону №4493 про ринок електричної енергії України, спрямований на впровадження норм Третього енергетичного пакета ЄС. Відповідне рішення підтримали 277 народних депутатів.
"Основною метою законопроекту є забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, мінімізації витрат на послуги постачання електричної енергії, шляхом визначення на законодавчому рівні організаційної структури та принципів функціонування ринку електричної енергії, основних засад та передумов його реформування", – йдеться у пояснювальній записці.
Одним із механізмів нового ринку є двосторонні договори – механізм для укладення енергогенеруючою компанією договору зі споживачем про постачання електрики на довгостроковий період.
Закон також запроваджує так звані "ринок на добу вперед", балансуючий ринок, внутрішньодобовий ринок. Всі ці механізми допоможуть різним типам енергогенеруючих компаній оптимально планувати виробництво електроенергії.
Нагадаємо, представництво ЄС в Україні наголосило на важливості та актуальності ухвалення закону про ринок електроенергії.
Законопроект "Про ринок електричної енергії України" Рада прийняла в першому читанні 22 вересня 2016 року. До другого читання до документа подано понад 1135 правок, їх опрацювала спеціально створена робоча група.
Він передбачає дворічний перехідний період з моменту набуття чинності на впровадження всіх сегментів нового ринку, в тому числі ринку двосторонніх договорів, ринку "на добу вперед", внутрішньодобового ринку, балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг.
Документ впроваджує норми Третього енергетичного пакета ЄС, у тому числі в питанні розділення компаній за напрямками розподілу і передачі електроенергії.
Україна, підписавши угоду про членство в Енергетичному Співтоваристві, зобов’язалась з 1 січня 2015 року застосовувати правила Третього енергетичного пакета ЄС.