Законопроект передбачає поділ фізосіб-підприємців на 3 категорії.
До першої категорії будуть віднесені особи, що не мають найманих робітників і обсяг доходу яких не перевищує 150 мінімальних зарплат (близько 150 тис. гривень) на рік. Для таких підприємців установлюється ставка податку в межах від 1% до 10% мінімальної зарплати (10-100 гривень) на місяць.
До другої категорії будуть віднесені особи, що мають не більш як 10 найманих робітників з обсягом доходу не більш як 1 тис. мінімальних зарплат (близько 1 млн гривень) на рік. Для таких підприємців установлюється ставка податку в межах від 2% до 20% мінімальної зарплати (20-200 гривень) на місяць.
До третьої категорії будуть віднесені особи, що мають не більш як 10 найманих робітників з обсягом доходу не більш як 2 тис. мінімальних зарплат (близько 2 млн гривень) на рік. Для таких підприємців установлюється ставка податку в розмірі 3% від отриманого виторгу за умови сплати ПДВ і 5% від отриманого виторгу без сплати ПДВ.
У разі отримання підприємцем доходу з порушенням вимог спрощеної системи оподаткування передбачається сплата таким порушником податку за ставкою 15% (для першої й другої категорії підприємців) і за подвійною ставкою – для третьої категорії підприємців.
Порушеннями, які можуть спричинити такі санкції, є: перевищення максимально припустимого обсягу доходу, здійснення діяльності, не зазначеної у свідоцтві, застосування платником податків невстановленого способу розрахунків.
Законопроект також визначає випадки анулювання податковими органами свідоцтва платника єдиного податку (виникнення заборгованості за сплатою податку, ведення госпдіяльності, на яку не поширюється спрощена система, перевищення припустимого обсягу доходу).
За оцінками Державної податкової служби, цей законопроект дасть можливість знизити податкове навантаження на бізнес, спростить адміністрування податків, сприятиме розширенню економічних можливостей для ведення підприємницької діяльності.
За інформацією Міністерства фінансів, законопроект ураховує пропозиції представників малого бізнесу в частині реформування спрощеної системи оподаткування.
Мінфін вважає, що прийняття законопроекту №8521 сприятиме розвитку малого підприємництва й створенню рівних конкурентних умов у цьому сегменті бізнесу.
Передбачається, що передбачені документом нововведення набудуть чинності з 1 липня 2011 року.
Нагадаємо, у травні заступник голови Державної податкової служби (ДПС) України Олександр Клименко заявляв, що новий урядовий законопроект щодо спрощеної системи оподаткування розділяє підприємців на кілька категорій згідно з рівнем доходів.
Як відомо, Податковий кодекс набув чинності з 1 січня 2011 року. Його прийняття супроводжувалося масовими протестами. З 1 квітня в чинність вступили норми кодексу, що регулюють сферу малого й середнього бізнесу.