Парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт №6287 «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження». Голоси «за» віддали 277 народних депутатів. Це більшість від усіх фракцій та груп, за виключенням фракції ОПЗЖ, у якій майже всі «утрималися». Документ готуватимуть до другого читання за скороченою процедурою.
Законопроект передбачає насамперед впровадження відшкодування оренди книгарням, які продають книги українською мовою (до 20% від доходів) та надання сертифікатів на купівлю книжок дітям при народженні та в 14 років.
Документ має на меті сприяти зростанню книжкового ринку втричі й числа книгарень майже до 800 з нинішніх 200 по всій Україні за п’ять років. Асортимент книжок також має зрости майже вдвічі. Механізм відшкодування у законопроєкті складається з кількох критеріїв: книжка має бути написана українською мовою, а книгарня має звітувати стосовно цього Український інститут книги, який надає крамниці відповідний документ, на підставі якого йде компенсація.
Нагадаємо, 19 листопада у Книгарні «Є» відбулася презентація цього законопроєкту. Детальніше про нього читайте тут. Окрім того, темі присвячено розгорнутий текст Тараса Шамайди у номері «Українського тижня» 47 (731) від 24 листопада 2021-го. Посилання на нього нижче.
Читайте також: Зупинити катастрофу
Зазначимо, що пандемія COVID-19 призвела до суттєвого посилення кризових тенденцій в українському книговиданні, які загрожують повною втратою індустрії.
За словами Олександра Афоніна, президента Української асоціації видавців і книго розповсюджувачів, у 2018 році ринок книг (без навчальних матеріалів) склав 20,8 млн примірників, у 2020 році ця цифра вже становила 13,8 млн примірників, тобто відбулося падіння на 7 мільйонів. Щодо кількості назв, то в 2017 році їх було 24 000, натомість у 2020 – уже 17 000 назв. За прогнозом Української асоціації видавців, наприкінці 2021 року буде зафіксовано близько 15,5 тисяч назв і близько 10 млн примірників за рік (подібних показників не було з 1999 року).
Читайте також: Українська криза в книговиданні: ринок скоротився удвічі за три роки
За словами генерального директора видавництва «Ранок» Віктора Круглова, 30 років тому було 3000 книгарень на території України, два роки тому – близько 250 книгарень, за минулий рік через пандемічну кризу й зависоку вартість оренди закрилися 52 книгарні. Якщо ситуація не зміниться, то книгарні просто не витримуватимуть конкуренції й зачинятимуться й надалі.