Рада прийняла за основу законопроект щодо Єдиної держсистеми трансплантації

4 Грудня 2019, 15:21

Верховна Рада у середу, 4 грудня, прийняла за основу законопроект № 2457 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині". Відповідне рішення підтримали 326 народних депутатів.

 

Як зазначив на засіданні ВР голова Комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький, існує необхідність відтермінувати запуск системи трансплантації в Україні до 1 січня 2021 року через налагодження роботи Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ), через яку, зокрема, буде здіснюватися пошук донор-реципієнт.

 

Водночас він наголосив на необхідності скорочення вдвічі термінів подачі пропозицій і правок до проекту. За це рішення проголосував 261 народний депутат.

 

Законопроектом пропонується визначити, що до початку роботи ЄДІСТ, але не пізніше 1 січня 2021 року положення цього Закону щодо використання вказаної системи для організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації не застосовуються. Натомість організація трансплантації здійснюється на основі інформації, що міститься на паперових носіях.

Пропонуються зміни в частині регулювання трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, які дозволять налагодити ефективний механізм взаємодії з реєстрами гемопоетичних стовбурових клітин за кордоном та використовувати недержавні реєстри для наповнення національної бази даних донорів гемопоетичних стовбурових клітин.

 

Законопроектом пропонується також замінити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації та здійснення діяльності, пов’язаної з трансплантацією, на координаційний центр з питань трансплантації – спеціалізовану державну установу, яка виконує функції у сфері надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації та здійснення діяльності, пов’язаної з трансплантацією, яка утворюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

 

Документ встановлює, що Державна інформаційна система супроводу трансплантації складається з Єдиної державної інформаційної система трансплантації та Державної інформаційної системи трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин.

 

Загалом пропонується внести зміни до вісімнадцяти статей та двох пунктів прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині", уточнити норми, що стосуються питань трансплантації, Основ законодавства України про охорону здоров'я, розширити можливості розвитку медичної науки шляхом внесення доповнення до статті 6 Закону України "Про поховання та похоронну справу". З метою підвищення захисту діяльності в сфері трансплантації пропонується деталізація складу злочину, передбаченого частиною першою статті 143 Кримінального кодексу України, та доповнення Кодексу України про адміністративні правопорушення новою статтею 452 щодо порушення встановленого порядку внесення інформації до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації.

 

Нагадаємо, п'ятий президент Петро Порошенко схвалив закон про трансплантацію органів 20 червня 2018 року. Згідно із законом, після надання письмової згоди особі надається карта потенційного донора і інформація про нього вноситься в Єдину державну інформаційну систему трансплантації.