Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект про медіацію (№3665). Проект закону за основу підтримали 238 народних депутатів на пленарному засіданні в четвер.
Автор законопроекту Альона Шкрум (фракція "Батьківщина"), представляючи проект закону, пояснила: "Медіація – не досудовий спосіб вирішення спорів, а позасудовий… Медіація буде врегульована в нашому законі, і люди зможуть зовсім не звертатися до суду".
Депутат зазначила, що таким чином вдасться кілька "розвантажити" українські суди.
У свою чергу народний депутат з фракції Радикальної партії Олег Купрієнко в ході обговорення законопроекту висловив застереження, що "медіація може стати ще одним інструментом для ухилення сплати податку на прибуток".
Згідно з документом, медіація може бути застосована в будь-яких конфліктах (спорах), в тому числі цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних, а також кримінальних виробництвах і справах щодо адміністративних правопорушень.
- Читайте також: Невідкладна судова реформа
Пропонується поширити дію закону в разі прийняття як на резидентів, так і нерезидентів України, якщо сторони погодилися, що процедура медіації пройде на території України.
Вона може бути проведена в разі виникнення конфлікту як до звернення в суд, так і під час або після судового або третейського провадження, в тому числі під час виконавчого провадження.
Проект закону передбачає, що якщо сторона вчинила тяжкий або особливо тяжкий злочин, медіація може бути проведена виключно щодо обсягу та способу компенсації завданих збитків цим злочином. У законопроекті прописано порядок проведення медіації.
Проект закону передбачає, що медіатором може бути фізична особа, яка досягла 25 років, з вищою або професійно-технічною освітою, який пройшов професійне навчання медіації.
Не зможуть бути медіаторами держслужбовці, особи, звільнені з посади судді, прокурора, слідчого, держслужби або служби в органах місцевого самоврядування за порушення присяги або корупційне правопорушення, особи з обмеженою дієздатністю або визнані недієздатними, а також з непогашеною судимістю. не може бути медіатором особа, виключена з реєстру до закінчення трирічного терміну.
Крім того, прописаний порядок спеціальної підготовки медіаторів, їх відповідальність і контроль якості надання ними послуг. Разом з тим пропонується внести відповідні зміни в ряд законів і кодексів в зв'язку з прийняттям закону про медіацію.
Закон вступає в силу з дня, наступного за днем його публікації.