Рада після канікул: промова президента і новачки під куполом

Політика
6 Вересня 2016, 22:24

Будівля на Грушевського, 5 зустрічає традиційно посиленою охороною. На підступах до Площі Конституції документи й речі перевіряють поліцейські, перед парламентом – звична червона загорожа, за якою пильнують правоохоронці. Вулицею проїжджають вантажівки з Нацгвардією, а десь в Маріїнському парку причаїлися автобуси із силовиками. Й не диво – під куполом, крім законодавців, мав зібратися Кабмін, іноземні дипломати і Петро Порошенко. Тим паче, що з Маріїнки почали підходити перші мітингувальники. Щоправда, поки без плакатів, а так, із звуковою апаратурою. Журналісти мовчки спостерігали за ними, нудячись у черзі в очікуванні на можливість потрапити всередину.

На диво, після літнього відпочинку на «перший дзвоник» у ВРУ прийшло доволі багато депутатів. За даними реєстрації, 360 із 423 наявних. Поки політики віталися, цілувалися, обмінювалися новинами і вмощувалися на своїх місцях, біля трибуни посилено монтували скляні суфлери. А у ложі для помічників нардепів розставлявся чоловічий хор.

Засідання відкрили із невеличким запізненням. Голова Ради Андрій Парубій офіційно оголосив 5-ту сесію відкритою, хор мужчин у чорних костюмах грянув Гімн, а після очільник парламенту рушив виголошувати промову. В ній він нагадав, що Україна досі веде війну з окупантами, тож розслаблятися не варто. В процесі до приміщення продовжували заходити депутати.

Читайте також: Війна всіх проти всіх

Слідом за соратником слово взяв Петро Порошенко. Гарант Конституції розповідав про здобутки і досягнення останнього часу та про традиційні плани на майбутнє. Згадали про збройну агресію Росії (попутно порівнявши її з гітлерівською Німеччиною), необхідність національної єдності, запровадження додаткових санкцій за порушення прав людини на окупованих територіях та курс на членство у Північно-Атлантичному альянсі. Не минулося і без децентралізації, яку Рада приймала минулого року під акомпанемент вибухів. Президент запевнив, що другого читання годі й чекати без виконання низки пунктів Мінських угод. Зокрема мова йшла про деескалацію конфлікту та дотримання режиму тиші на Донбасі.

«І другого читання конституційних змін, привид яких постійно блукав цим залом, не відбулося, як ви бачите. І не відбудеться, поки для цього не дозріють відповідні умови. Будь-яке рішення, шановні народні депутати, буде виключно за вами. І без вас не трапиться ні змін до Конституції, ні закону про місцеві вибори на частину Донбасу, ні будь-якого іншого стратегічного кроку», – переконував президент.

Нагадав він і про високий рівень загрози з боку РФ, і про складнощі з фінансуванням армії, і про боротьбу з корупцією. Також Порошенко закликав Раду до відкриття ринку землі (про що доволі тривалий час точаться суперечки). Пройшовся і по останніх скандалах. Зокрема – зі студентами. Президент наголосив, що не підписуватиме бюджет на 2017-й, якщо там буде скасування стипендій чи відміна держфінансування магістратури.

«Я особисто не пропущу бюджет на наступний рік, в якому буде скасування стипендій або скасування державного фінансування навчання на магістратурі або будь-які інші подібні експерименти», – заявив гарант.

Промова зайняла майже годину. Очікувано, частина депутатів не могла похвалитися високою увагою. Хтось тихенько куняв у кріслі, хтось тихцем теревенив із колегами (як от Сергій Пашинський і Тетяна Чорновол), хтось «залип» у гаджети (скажімо, Юлія Володимирівна уважно вивчала вміст інтернет-сторінок на своєму планшеті), хтось робив фото на пам’ять (відзначився Ігор Мосійчук). Попутно депутати встигали доволі емоційно реагувати на слова «реформи», «корупція», «бюджет» з вуст Порошенка. Раз по раз на їх обличчях з’являлися то саркастичні посмішки, то недовірливі гримаси. Далі за всіх пішов Віктор Балога.

Читайте також: Андрій Парубій: «Вперше в історії України ми маємо понад 300 депутатів, які підтримують проукраїнський і проєвропейський напрям»

«Юра, я більшого пафосу не слухав ні від одного глави держави. Народ і парламент у свідомості президента просто лохи….», – писав він у своєму планшеті політологу Юрію Палійчуку. Очікувано, таке листування не могло пройти повз пильні фотокамери.

Врешті, президент завершив спіч під оплески стоячи (на місці лишився сидіти хіба що Вадим Новинський), і депутати посунули на заслужену десятихвилинну перерву. Кабміну в особі Володимира Гройсмана слова не давали. Попереду була присяга сімох новачків-нардепів, обраних влітку на довиборах.

Між тим, під будівлею парламенту намагалися, що називається, «качати». Перед поліцейськими вирувало різнозномасте море мітингувальників. На всяк смак. Тут тобі і шахтарі із зарплатами, і залізничники, і ошукані вкладники банку «Михайлівський», і десант з Одеси, невдоволений керівництвом регіону. Подеколи було чутно щось і про чорнобильців. Для повноти картини не вистачало педагогів, лікарів, студентів та підприємців. Втім, невдоволені народні маси не могли похвалитися великою кількістю уваги. Медійники більше цікавилися долею «Інтера» і відпочинком народних обранців. Ба, навіть нацгвардійці і ті не надто посилено охороняли Раду від натовпу з барабанами, дудками й саморобними брязкальцями.

Майже перша дня. Депутати приймають новонавернених через вибори до своїх лав: Ірину Костанкевич, Віктора Шевченка, Юрія Одарченка, Сергія Шахова, Руслана Богдана, Тетяну Ричкову та Максима Микитася. Останнього «ганьблять» ляшківці разом із колегами. Кулуарами ширяє керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький – на черзі розгляд недоторканості «судді з банкою» – одіозного служителя Феміди Дніпровського райсуду Миколи Чауса. Після нетривалих дебатів недоторканість знімають, проте, здається, запізно. За інформацією Холодницького, суддя вже встиг накивати п’ятами в анексований Крим.

Читайте також: Присмерки «еліт»

Далі з роботою не пішло. Пропозиція Парубія попрацювати в середу у комітетах, аби підготувати закони до засідання 8 вересня, підтримки серед аудиторії не знайшла. Тож спікер вкотре вдався до погроз, пообіцявши публікувати імена прогульників у «Голосі України».

Після голосування за порядок денний депутати розбрелися на велику перерву. Разом із ними з-під Ради у прохолоду парку пішли шахтарі.Залізничники взагалі зникли з поля зору. На місці, немов 300 спартанців, лишалися стояти ошукані вкладники. Щоправда, їх гасла, як і вимоги, до болю нагадували «податковий майдан». Зводилися вони до відставки очільниці Нацбанку Валерії Гонтаревої (саморобне опудало якої стояло тут же, на площі) та прохання до Петра Олексійовича розібратися із проблемами депозитів.

«Ідіть до нас! Жіночко! Ну ходіть ви до нас! Ми що, не люди? Хіба для вас ми не люди?» – осиплим голосом кричала пенсіонерка з одутлувате обличчям нардепам Самопомочі. Подеколи літери мітингувальниці давалися погано – вкладниці «Михайлівського» не вистачало зубів. Активісти ж, зацікавлені у вирішенні своїх проблем із вкладами, оточили частину депутатів, намагаючись достукатися до народнообраної свідомості.

О 16:00 в залі, якщо вірити електронній системі реєстрації, стало менше аж на двох депутатів – працювати прийшли 358 осіб. Щоправда, у масовому бажанні працювати змусили сумніватися результати наступних голосувань. Цифри у графі «за» не перевалювали за 280 голосів. А законопроект про гуманізацію кримінальної відповідальності жінок взагалі провалили – повторне друге читання підтримали 220 голосів, а повернути його на розгляд намагалися двічі. Невдало. 221 та 223 голоси відповідно. Обурений Парубій оголосив про закриття вечірнього засідання.