Рада підтримала президентський законопроект про декриміналізацію

6 Жовтня 2011, 18:46

Президентський законопроект передбачає лише декриміналізацію господарських злочинів, тоді як опозиція наполягає на виведенні з-під кримінальної відповідальності злочинів, що підпадають під дію 364 і 365, зокрема ч.3, статей Кримінального кодексу, за якими, зокрема, судять екс-прем’єра Юлію Тимошенко та екс-голову МВС Юрія Луценка.

Представляючи в сесійному залі проект закону керівник Головного управління з питань судоустрою адміністрації президента Андрій Портнов зазначив: "Ми прогнозуємо, що ухвалення цього законопроекту унеможливить маски-шоу та інших оборудок, коли держава спілкується з бізнесом".

"Цим законом встановлюється менше можливостей для суду і правоохоронців застосовувати цей закон для тиску на інвестиційне середовище", – заявив чиновник.

"Встановлюються механізми, за якими ти якщо скоїв злочин, маєш бути незацікавлений у його повторенні. Ти заплатиш державі штраф, і не треба тебе тримати у в’язниці, тому що у в’язниці, як правило, за економічні злочини перебувають фігуранти кримінальних справ, а в той час на волі позбавляються бізнесу", – уточнив Портнов.

Законопроектом Януковича пропонується замінити кримінальну відповідальність за окремі види злочинів у господарській й економічній сфері на адміністративну. Для цього із Кримінального кодексу вилучаються статті 202, 203, 207, 208, 214, 215, 217, 218, 220, 221, 223, 225, 226, 228, 234, 235.

При цьому пропонується доповнити Кодекс про адміністративні правопорушення новими статтями, за скоєння злочинів, за якими передбачалася кримінальна відповідальність.

Законопроект припускає, що штраф може бути замінений судом на інше покарання тільки у разі його несплати в строк, установлений судовим рішенням.

Також пропонується гуманізувати відповідальність за здійснення злочинів, передбачених статтями Кримінального кодексу 364-1, 365-1, 365-2, 368-2, а також статтями 199, 200, 205-206.

Законопроектом передбачається також введення обов'язків, які можуть бути покладені на особу при обранні запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою.

Зокрема, орган дізнання, слідчий, прокурор, суддя, суд вправі покласти на підозрюваного, обвинувачуваного, підсудного, засудженого обов'язки: з'являтися на виклик в орган дізнання, досудового слідства, до прокурора або в суд; не відлучатися з населеного пункту, у якому він зареєстрований, проживає; не відвідувати певні місця.

Також передбачається можливість покладання обов'язку повідомляти про зміну місця проживання або місця роботи; здати на зберігання у відповідні органи державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, які надають право виїзду з України.

Крім того, законопроектом змінюється порядок застосування такого запобіжного заходу, як застава.

Застава полягає у внесенні коштів у національній грошовій одиниці на спеціальний рахунок, визначений у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів (чого дотепер не було передбачено). 

Нагадаємо, 5 жовтня Рада відмовилася скасувати кримінальну відповідальність за перевищення влади або службових повноважень, які спричинили тяжкі наслідки. За відповідний проект закону №9075 у першому читанні проголосували 144 депутатів за мінімально необхідних 226. Законопроектом пропонувалося виключити із Кримінального кодексу статтю 365.

Сьогодні спікер Володимир Литвин провів нараду із лідерами фракцій Ради щодо президентського законопроекту про декриміналізацію економічних злочинів.