Пенсійна реформа в Україні повинна бути прийнята Верховною Радою до кінця квітня 2017 року. Про це йдеться в опублікованому тексті меморандуму з Міжнародним валютним фондом.
Відповідно до тексту меморандуму, пенсійна реформа, яку необхідно прийняти до кінця травня 2017 року, має вступити в силу з 1 січня 2018 року. Реформа повинна включати в себе новий перелік варіантів виходу на пенсію з більш широким діапазоном пенсійного віку в порівнянні з нині існуючим, пропонуючи громадянину вибір терміну і умов виходу на пенсію, що залежить від загального трудового стажу. Крім того, необхідно ввести додаткові пенсійні виплати для стимулювання більш тривалої зайнятості громадян і більш пізнього їх виходу на пенсію.
Згідно з меморандумом, реформа повинна сприяти економії не менше 3% ВВП в довгостроковому плані, в тому числі за рахунок збільшення фактичних років служби (трудового стажу) при виході на пенсію. У додаткових матеріалах йдеться, що середній ефективний вік виходу на пенсію в Україні становить 58,5 років для чоловіків і 55,9 для жінок, тоді як в середньому по ЄС – 63,5 і 62,5 відповідно.
Читайте також: У МВФ наголосили на обов'язковому проведенні пенсійної реформи в Україні
На думку МВФ, пенсійна реформа, яка передбачає підвищення пенсійного віку в Україні, створить для працівників додаткові стимули до відстрочення виходу на пенсію і, отже, до обмеження можливого скорочення робочої сили, однак такий пункт самим меморандумом не передбачений.
Міністр соціальної політики України Андрій Рева заявив, що мова йде не про підвищення пенсійного віку, а лише про плани протягом 10 років ліквідувати дефіцит Пенсійного фонду. Він зазначив, що мова йде про введення можливості продовжувати трудову діяльність після досягнення пенсійного віку при збільшенні розміру пенсії для тих громадян, які виходять на пенсію пізніше передбаченого законом терміну.
"Загальний пенсійний вік – 60 років, але якщо ви хочете мати більшу пенсію, то ви працюєте", – сказав міністр.
Як повідомлялося, 9 лютого директор прес-офісу Міжнародного валютного фонду Джері Райс зробив заяву щодо можливого підвищення пенсійного віку в Україні. Водночас, віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко спростував інформацію, що українська влада погодилася з необхідністю проведення пенсійної реформи в частині підвищення пенсійного віку.
ЗМІ раніше повідомляли, що Україна зобов'язалася перед Міжнародним валютним фондом до кінця 2025 року підвищити вік виходу на пенсію на 5 років. Тоді Розенко також спростував цю інформацію, зазначивши, що питання підвищення пенсійного віку в переговорах з МВФ наразі зняте з порядку денного. Він заявив, що підвищення пенсійного віку для українців можна розглядати лише після збільшення тривалості їхнього життя.