На цьому у своїй новій доповіді щодо України, опублікованій у вівторок, наголосила Європейська комісія проти расизму та нетерпимості (Council of Europe's Anti-Racism Commission), яка є органом Ради Європи.
"Міністерство внутрішніх справ України відмовилося від своїх зусиль, спрямованих на моніторинг інцидентів расистського характеру на системній основі. Крім того, масштаби проблеми маскуються, бо винні в скоєнні злочину на грунті ненависті, як правило, переслідуються як хулігани", – зазначається у доповіді.
Експерти ECRI також зазначають, що, хоча уряд розробив плани дій по боротьбі з ксенофобією, расовою та етнічною дискримінацією, розпуск Державного комітету у справах національностей та релігій "створив вакуум у цьому зв'язку".
Крім того, наголошується у доповіді, в Україні немає всеосяжного антидискримінаційного законодавства.
Автори доповіді також звертають увагу на становище кримських татар, яке, на їх думку, не покращилося. "Так само не покращилося становище ромів, багато з яких не має документів, що засвідчують особу, незважаючи на зусилля деяких муніципалітетів щодо сприяння їхній соціальній інтеграції. Фіксуються неправомірні дії міліції проти них та інших вразливих груп, таких як мігранти та особи, які шукають притулку", – зазначається у документі.
У своїй доповіді Європейська комісія проти расизму та нетерпимості дає Україні ряд рекомендацій, три з яких вимагають першочергового впровадження.
По-перше, наголошується на необхідності визначення органу, який координуватиме роботу з боротьби з расизмом і расовою дискримінацією. По-друге, мають бути гарантії справедливої та ефективної процедури надання статусу біженця. Третя рекомендація – створити в Україні незалежний орган для отримання скарг на поліцію з приводу расизму і расової дискримінації.
Доповідь була підготовлена після візиту представників ECRI в Україну у квітні 2011 року, повідомила представник прес-служби РЄ Естель Штайнер.
ECRI є органом з прав людини Ради Європи, що складається з незалежних експертів, які стежать за проблемами расизму, дискримінацією за ознаками етнічного походження, кольору шкіри, громадянства, релігії та мови, а також ксенофобії, антисемітизму і нетерпимості, готує звіти та надає рекомендації державам-членам.