«Ініційована Радою Європи оцінка законодавства від 16 січня показує, що занадто багато норм вочевидь не відповідають Європейській Конвенції з прав людини, тому вони не повинні застосовуватися», – заявив генсек РЄ.
При цьому Ягланд оприлюднив і рекомендації українській владі.
"Наша рекомендація полягає в тому, що Верховна Рада або скасовує ці закони, або зупиняє їх дію протягом значного періоду часу. Рада отримає наш аналіз. Наші фахівці перебувають у розпорядженні органів влади, щоб допомогти їм у цьому процесі", – роз'яснив він подальший можливий процес.
Як повідомлялося, 16 січня Верховна Рада ухвалила низку законів без обговорення шляхом підняття рук. Тексти деяких законів стали доступні лише після того, як депутати за них проголосували. У фракції Партії регіонів вказали на те, що опозиція перешкоджала нормальному голосуванню. Тим часом, опозиція заявила, що закони ухвалені з порушеннями регламенту, а їх суть охарактеризувала як "державний переворот".
Серед ухвалених парламентом законів – так званий закон Олійника-Колесніченка, згідно з яким, зокрема, визначено порядок реєстрації та функціонування громадських організацій – "іноземних агентів"; введено кримінальну відповідальність за наклеп і екстремістську діяльність, а також за втручання в роботу інформаційних ресурсів органів держвлади; посилено кримінальну відповідальність за масові заворушення, блокування та захоплення будівель тощо.
Ухвалення цих законів викликало негативну реакцію західних політиків та офіційних осіб, а також міжнародних правозахисних організацій.