Каталонська криза зініціювала непорозуміння в бельгійському коаліційному уряді після того, як фламандські націоналісти запропонували притулок президентові Каталонії Карлосу Пучдемону. Про це повідомляє британське видання Euractiv.
Бельгійський державний секретар з питань надання притулку та міграції Тео Франкен 29 жовтня заявив телеканалу VTM News, що "каталонські люди, які відчувають політичну загрозу, можуть просити надання притулку в Бельгії".
"Це включає в себе президента Пучдемона. Це на 100% законно ", – сказав Франкен.
Натомість прем'єр-міністр Бельгії Шарль Мішель наголосив, що будь-який запит про надання притулку для Пучдемона «був абсолютно не в порядку денному». Й порадив фламандському націоналісту "не підливати бензин у вогонь".
Коментарі схожого змісту були піддані критиці й іншими членами Фламандської коаліції. Заступник прем'єр-міністра, фламандський ліберал Олександр Де Кроо попередив, що "такі слова не допомагають і не становлять позиції уряду".
Хоча всі європейські уряди одностайно відкинули цей крок, Мішель закликав до спокійного діалогу між обома сторонами.
Крім того, голова фракції Європейської народної партії в Європарламенті Естебан Гонсалес Понс теж закликав не прислухатися до слів бельгійського держсекретаря, адже у 2016 році Франкену було накладено штраф за відмову видачі гуманітарної візи сирійській родині, незважаючи на те, що судді схвалили це рішення.
У Бельгії рішеннями про надання притулку займається безпосередньо спеціальна комісія у справах біженців та осіб без громадянства, а не уряд держави.
Нагадаємо, про те, що у Бельгії розглядають можливість надання політичного притулку Пучдемону, стало відомо 29 жовтня.
Раніше влада Іспанії офіційно позбавила Каталонію автономії і взяла на себе відповідальність за її уряд. До цього прем'єр Іспанії Маріано Рахой заявив, що розпускає парламент Каталонії. За його словами, 21 грудня в регіоні мають пройти позачергові вибори. Рахой також звільнив каталонського лідера Карлеса Пучдемона та його кабінет.
Як повідомлялось, парламент Каталонії ухвалив резолюцію про незалежність від Іспанії, а Іспанський уряд оголосив про позачергове засідання Кабінету Міністрів після голосування парламенту Каталонії за незалежність. Згодом сенат Іспанії проголосував за активацію статті 155 Конституції країни, яка призупиняє автономію Каталонії та передбачає введення прямого управління в регіон. За активацію статті 155 Конституції проголосували 214 депутатів.