Едвард Лукас старший віцепрезидент Центру аналізу європейської політики (CEPA, Варшава й Вашингтон)

Путінська «зимова війна» в розпалі

15 Листопада 2021, 10:08

Директор ЦРУ квапливо здійснює візит у Москву. Це не сценарій чергового трилера про аеропорт, а звичайний тиждень геополітичної драми, що розгортається в Європі.

Смерть Кірілла Жало — похмурий поворот сюжету. Минулого тижня стало відомо про те, що 19 жовтня дипломата, якого німецькі джерела назвали офіцером ФСБ під прикриттям, знайшли мертвим на тротуарі біля посольства. Тіло поспіхом репатріювали без розтину. Він про щось проговорився чи припустився помилки? Невідомо. У таких країнах, як Німеччина, убивства сходять із рук російським шпигунам — буквально й метафорично. Однак падіння з вікон (так звані windows downloads) — професійний ризик для тих, хто працює на Кремль (або має з ним якісь проблеми).

Читайте також: Порожні балачки

Більше ясності в посланні на польських кордонах. Білоруський режим посилює тиск на Польщу, систематично переправляючи тисячі мігрантів із брехливими обіцянками про транзит до ЄС. Трагічна доля цих людей — змерзлих, голодних і хворих (наразі вже зафіксовано щонайменше вісім смертей) — супутні втрати. Мета: відволікати, провокувати та залякувати. Міністерство оборони Польщі скаржиться на вимахування сигнальними пістолетами й іншою вогнепальною зброєю, погрози про відкриття вогню, спроби перетнути прикордонні загородження й вторгнення на 300 м углиб польської території. Якщо поляки відреагують силовими методами, видадуться грубими й жорстокими. Якщо не відреагують, видадуться слабкими. Колишній командир спецпідрозділу й очільник контррозвідки генерал Роман Полко порівнює цю тактику з початком атаки Росії на Крим 2014 року, коли залучалися «зелені чоловічки» — анонімні солдати без розпізнавальних знаків. 

Опора Білорусі, Росія, будує масштабні плани «поділяй і володарюй». Головна її зброя — енергетика. Газпром (нібито незалежна компанія, та насправді газовий підрозділ «ТОВ Кремль») вичерпав цього року запаси в сховищі в Європі. Цього тижня Росія урізала транзит газу територією України та призупинила постачання в Румунію, Сербію й Угорщину.

Росія випробовує наші слабкості на всіх фронтах каверзами, блефом і задерикуватістю. Ми повинні виробити систематичне, скоординоване реагування, зміцнити нашу стійкість і розробити контрзаходи, що стримуватимуть будь-які майбутні провокації

«Криза спричинена виключно Москвою», — вважає енергетичний аналітик Марґаріта Ассенова центру The Jamestown Foundation. Кремль намагається «нагнітати страх перед дефіцитом енергоресурсів, спонукати людей до критики «зеленої» енергетичної політики ЄС і розпалювати політичний і суспільний безлад». Найголовніша мета — підштовхнути європейських лідерів до сертифікації «Північного потоку-2». Польща й Україна відчайдушно борються проти проєкту з надією, що новий коаліційний уряд Німеччини займе жорсткішу позицію: можливо, застосує суворі ринкові правила до газопостачань німецькою територією. Росія вже давно націлилася знищити лібералізований газовий ринок Європи та повернутись у часи довготривалих контрактів. Це дає більшу стабільність, але й укріплює російський вплив.
Інша мішень — Україна. Росія вдвічі зменшила обсяг транзиту газу й припинила продавати бунтівній сусідці 

вугілля. Росія також заблокувала постачання вугілля з Казахстану. Україна поки що виживає завдяки ненадійним постачанням із Європи — переважно російського газу, який, помандрувавши Німеччиною та Польщею, повертається назад до країни.

Схоже, усе це краще видно з Вашингтона, ніж із європейських столиць. Цього тижня директор ЦРУ Білл Бернс, який в адміністрації Байдена відповідає за відносини з путінським Кремлем, вилетів у Москву, щоб передати чітке послання. Він сказав росіянам, що США не подобається загрозливе розташування військ (майже 90 тис. солдатів) на північному кордоні України. Окрім того, США намагаються завадити формуванню боснійськими сербами (іншими клієнтами РФ) власної армії, що знищить тяжко виборену мирну угоду країни.

Читайте також: Замінити труби кораблями

Насправді цим має займатися Європа, але можновладці геть не дають ради. ЄС лишився без лідерів. Франція та Німеччина добре вміють хизуватися, але їм бракує рішучості. Минулого тижня вони критикували Україну за успішне застосування безпілотника проти підтримуваних Росією сепаратистів. Ідеться про сили, які захопили території на сході держави й регулярно вбивають і калічать українських солдатів. Нещодавно Кремль презирливо закрив представництво НАТО в Москві. Однак Альянс, зайнятий своїми розколами, досі не спромігся назвати Росію противником і марно домагається діалогу. НАТО пробелькотіло свої жалкування, але нічого не вдіяло.

Це не калейдоскоп, а мозаїка. Росія випробовує наші слабкості на всіх фронтах каверзами, блефом і задерикуватістю. Ми повинні виробити систематичне, скоординоване реагування, зміцнити нашу стійкість і розробити контрзаходи, що стримуватимуть будь-які майбутні провокації. Ми значно більші й багатші за Росію, але з нашої боязкої відповіді ви б цього не дізналися.